Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  TCMB Enflasyon Sunumu ve Memur Maaşları Tahminleri

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyon sunumu ve memur maaşları tahminleri hakkında detaylı bilgiler. Ekonomiye ilişkin güncel veriler ve analizler burada!

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Sunumu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ikinci enflasyon sunumunu gerçekleştirdi. Yapılan sunumda, 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin 2 puan artırılarak yüzde 38 seviyesine çıkarıldığı açıklandı. Enflasyon üst bandında ise güncelleme yapılmadı. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, enflasyon tahminindeki artışa ilişkin endişelerini paylaştı ve enflasyonun üst bandını aşmayacaklarına dair kanaatlerini belirtti.

  Enflasyonun Maaşlara Etkisi

  Ekonomist Muhammet Bayram, enflasyondaki artışın emekli ve memur maaşlarını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. Bayram’a göre, emekli maaşları ve memur zamları Temmuz ayında yapılacak artışlarla belirlenecek. Bayram, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 25, memur emeklilerinin ise yüzde 20 zam alacağını öngördü.

  En Düşük Emekli ve Memur Maaşları Tahminleri

  Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşının mevcut durumda 10 bin TL civarında olduğunu belirtti. Bayram’a göre, asgari ücretle arasındaki farkın kapanması bekleniyor. Öngörüsüne göre, en düşük emekli maaşı yüzde 50 artışla 15 bin TL olabilir. Ayrıca, en düşük memur maaşı da belirli oranlarda artış gösterecek.

  2024 Memur Maaşlarına İlişkin Bilgiler

  • 2024-2025 dönemini kapsayan toplu sözleşmeye göre, memur maaşlarına 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10 zam yapılacak.
  • 2024’ün Ocak-Haziran dönemi enflasyonunun yüzde 10’u aşması halinde memurlara enflasyon farkı ödenecek.
  • Memur maaşlarında yapılacak zam oranlarına göre, farklı unvanlardaki memurların maaşları belirlenecek.