Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti

  Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu yükseltti! Türkiye ekonomisinin güçlendiğini gösteren olumlu bir adım. Detaylar için hemen tıklayın!

  Standard & Poor's, Türkiye'nin

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltirken, kredi notu görünümünü ‘pozitif’ olarak korudu.

  Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, S&P’in Türkiye’ye yönelik kararını yaptığı değerlendirmede olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi. Mahfi Eğilmez, S&P’nin kararını “olumlu bir adım” olarak yorumlarken, “CDS priminin 300’ün altına inmiş olması da bu olumlu gelişmeyi destekliyor” şeklinde ifade etti.

  Mahfi Hoca’nın yorumu:

  • Standard & Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltmesi ve görünümü pozitif olarak belirlemesi olumlu bir gelişme.
  • CDS priminin 300’ün altına inmiş olması da bu olumlu gelişmeyi destekliyor.

  Mahfi Eğilmez, kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkelerin kredi notlarını belirlerken kullandığı ölçekleri detaylı bir şekilde açıklamıştı. Buna göre;

  • S&P’nin B+ notu ‘Yüksek Spekülatif Düzey’ anlamına gelirken, yatırım kategorisi olarak ise ‘Düşük Düzey’de yer alıyor.
  • Moodys’in B3 notu da benzer şekilde ‘Yüksek Spekülatif Düzey’de kalıyor, yatırım olarak da ‘Düşük Düzey’e karşılık geliyor.
  • Fitch’in B olarak açıkladığı Türkiye notu da ‘Yüksek Spekülatif Düzey’ açıklamasına karşılık gelirken, yatırım seviyesi olarak ‘Düşük Düzey’in içinde yer alıyor.