Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Siber Dolandırıcılık Operasyonu

  Siber dolandırıcılık operasyonları hakkında detaylı bilgi ve güvenlik ipuçları. Siber suçlarla mücadele ve korunma yöntemleri. Siber dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olun.

  Siber dolandırıcılık operasyonları hakkında

  Ankara merkezli 21 ilde gerçekleştirilen “Smart Trade Coin” adlı kripto varlık alım/satım platformu üzerinden yapılan dolandırıcılık suçunu soruşturan “Sibergöz-42” operasyonları kapsamında, Davranış Bilimleri Uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak, İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra Ankara’ya götürüldü.

  Operasyon Detayları

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonda, uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren 127 şüpheli yakalandı. Operasyonlar Ankara merkezli olmak üzere 21 ilde gerçekleştirildi ve 1 milyar dolarlık haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.

  Açıklamalar ve İddialar

  Şüpheliler, “Smart Trade Coin” platformu aracılığıyla vatandaşları “Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç” vaadiyle kandırarak uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Şebekenin, bot uygulaması ile otomatik al-sat işlemleri yaparak “Saadet Zinciri” sistemi oluşturduğu ve 1 milyar dolarlık vurgun yaptığı belirtiliyor.

  El Konulan Mal Varlıkları

  Operasyonlar sonucunda 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına el konuldu. Ayrıca yapılan adres aramalarında 1 ruhsatsız tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve dijital materyaller ele geçirildi. Operasyonun genişleyebileceği belirtiliyor.

  İçişleri Bakanı’nın Açıklamaları

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonun detaylarını sosyal medya üzerinden duyurarak, bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık yapanların takip edildiğini ve siber suçlarla mücadelenin devam edeceğini vurguladı.