Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Rusya’nın Orta Doğu Politikası ve ABD İnsan Hakları İlişkisi

  Rusya’nın Orta Doğu politikası ve ABD’nin insan hakları ilişkisi inceleniyor. İki ülke arasındaki karşılıklı etkileşim ve politika değişimleri ele alınıyor.

  Rusya'nın Orta Doğu politikası

  Rusya’nın Orta Doğu Politikası

  Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zaharova, başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Orta Doğu’daki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Zaharova, Gazze Şeridi’ndeki krizin başlamasından bu yana uluslararası alanda ve ikili görüşmelerde, uzun vadeli bir ateşkes sağlanması ve Gazze halkına insani yardımın acilen sağlanması gerektiğini vurguladı. ABD’nin Orta Doğu’daki eylemlerini eleştirerek, bölgede kalıcı barışın ancak siyasi bir ufuk belirlendiğinde mümkün olacağını belirtti. Zaharova, Filistin-İsrail sorununa ilişkin barış sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini ifade etti.

  ABD ve İnsan Hakları

  Zaharova, ABD’de Filistin’e destek amaçlı düzenlenen gösterilere de değindi. ABD’deki protestoların, Vietnam Savaşı karşıtı gösterilere benzediğini belirterek, ABD güvenlik güçlerinin göstericilere sert müdahalede bulunduğunu ve birçok kişinin gözaltına alındığını aktardı. Zaharova, ABD’nin sürekli diğer ülkelerin içişlerine karıştığını ve kendi iç sorunlarına odaklanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ABD’de insan haklarına saygının denetlenmesi gerektiğini ve ABD Dışişleri Bakanı’nın barışçıl göstericilere yönelik eylemleri kınaması gerektiğini belirtti.

  Ukrayna Krizi ve İngiltere’nin Tavrı

  Zaharova, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’ın Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarına da değindi. Cameron’ın “Ukrayna’nın Rus topraklarındaki hedeflere İngiliz silahlarıyla saldırma hakkına sahip olduğu” yönündeki sözlerini eleştirerek, Batılı politikacının Batı’nın Ukrayna aracılığıyla Rusya’ya karşı savaş yürüttüğünü ilk defa açıkça kabul ettiğini belirtti. Zaharova, Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin gerçekçi tekliflere açık olduklarını ancak tehdit ve şantaj dili kullanmanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.