Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi: ‘Zelenski Rejimi Barış Planıyla Şaka Yaptı’

  Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi, Zelenski rejiminin barış planını ciddiye almadığını belirterek, Ukrayna’nın niyetlerini sorguluyor ve durumu eleştiriyor.

  Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi,

  Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi: “Zelenski Rejimi Barış Planıyla Şaka Yaptı”

  Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, BM binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Zelenski rejiminin sunduğu sözde barış planını “şaka” olarak nitelendirdi. Nebenzia, bu plan çerçevesinde düzenlenen konferansın da büyük bir başarısızlık olduğunu belirtti.

  Rusya’nın BM’deki temsilcisi, “Başkan Putin’in de belirttiği gibi, 2022’de İstanbul’da Ukrayna krizinin çözüme çok yakın olduğu bir süreç yaşanmıştı. Ancak Batılı sponsorların Ukrayna’ya ‘Rusya’yla savaşmaya devam et’ şeklinde baskı yaptığını ifade etti. Özellikle dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un bu rolü üstlendiğini ve Buça kışkırtması yapıldığını belirten Nebenzia, “Anlaşma yüzde 95 hazırdı. Sonra Ukraynalılar müzakerelerden çekildi.” şeklinde konuştu.

  İstanbul Müzakereleri

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk girişimleri sonucunda 29 Mart 2022’de İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelerde, Ukrayna tarafının, Rusya’ya gelecekteki olası yazılı anlaşmanın ilkelerini sunduğu ve anlaşmaya çok yaklaşıldığı biliniyordu. Ancak Rusya’nın Buça’da gerçekleştirdiği katliam iddiaları ortaya çıktıktan sonra görüşmeler kesilmişti. 17 Mayıs’ta Ukrayna tarafı, ülkedeki durumun değiştiğini ve Rusya ile müzakereleri askıya aldıklarını duyurmuştu.