Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Ortadoğu Krizine İlişkin Değerlendirmeler

  Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu’daki krize dair son değerlendirmeleri ve görüşleri. Bölgedeki gelişmeler hakkında Rusya’nın resmi pozisyonu ve yaklaşımı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu'daki

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, gündemdeki konulara dair değerlendirmelerde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İsrail dahil Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ziyaretiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Zaharova, Gazze Şeridi’ndeki krizin başlamasından bu yana hem uluslararası arenada hem de ikili görüşmelerde, uzun vadeli bir ateşkes sağlanması ve Gazze halkına insani yardımın acilen sağlanması gerektiğini defalarca dile getirdiklerine dikkati çekti.

  ABD’nin Ortadoğu Politikalarına Eleştiri

  Zaharova, “Bölgede yaşanan trajik olaylar, Ortadoğu sorununun çözümüne yönelik siyasi ufuk net şekilde belirlenmeden, çatışma bölgesinde kalıcı barışın sağlanmasının mümkün olmayacağını bir kez daha açıkça gösteriyor.” dedi. ABD’nin Ortadoğu’daki eylemlerini eleştiren Zaharova, “Amerikalı temsilciler, alaycı bir şekilde iki devletli formül dahil Filistin-İsrail meselesinin çözümünün temellerine bağlı olduklarını açıklıyorlar. Onlar, son birkaç yılda barış sürecini tamamen gasbeden ve Filistin sorununun çözümüne yönelik uluslararası hukuki temellerin aşınmasını teşvik eden kendileri değilmiş gibi hareket ediyorlar. ABD’nin bu başarısız rotası sonucunda Ortadoğu’da benzeri görülmemiş bir patlama oldu.” diye konuştu.

  ABD’de İnsan Hakları ve Protestolar

  ABD’de çeşitli üniversitelerde Filistin’e destek amaçlı dayanışma gösterilerine değinen Zaharova, “ABD’de gerçekten öğrenciler tarafından büyük çapta protestolar düzenleniyor. Öğrenciler Filistin halkına destek sloganları atarak sokaklara çıkıyor. Bu gösteriler, ABD’nin Vietnam’daki savaşına karşı yapılan protestoları andırıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Zaharova, ABD güvenlik güçlerinin göstericilere sert şekilde müdahale ettiğine ve gösterilerde birçok kişinin gözaltına alındığına dikkati çekti.

  İngiltere’nin Rusya’ya Yönelik Savaş Tehditleri

  Zaharova, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’ın Reuters’a verdiği röportajda “Ukrayna’nın Rus topraklarındaki hedeflere İngiliz silahlarıyla saldırma hakkına sahip olduğu” yönündeki açıklamasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk kez Batılı politikacı, Batı’nın Ukraynalıların eliyle Rusya’ya karşı savaş yürüttüğünü açıkça kabul etti. Soru şu: kendini sözde medeni bir devletin liderlerinden biri olarak tanımlayarak bu kadar deli olmak mümkün mü? Bundan ziyade, nükleer ülkelerin söz konusunu olduğunu hatırlamayacak kadar böyle hafıza kaybı yaşamak mümkün mü?”