Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Ortadoğu’daki Durum ve Çözüm Çabaları

  Ortadoğu’daki güncel durumu ve bölgedeki çözüm çabalarını inceleyen detaylı içeriğe hoş geldiniz. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve çözüm önerileri hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

  Ortadoğu'daki güncel durumu ve

  Scholz, Meseberg kentinde yapılan Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Konseyi Toplantısı’nın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısı düzenledi. Ortadoğu’daki durumu büyük endişeyle takip ettiklerini belirten Scholz, hala Hamas’ın elinde 100’ün üzerinde esir bulunduğunu, İsrail’in şehirlerine füze atıldığını ve İsraillilerin güvende olmadığını savundu.

  Scholz, Hamas’tan derhal tüm esirleri serbest bırakmasını ve uzun süreli ateşkesi kabul etmesini istediklerini belirterek, arabuluculuk yapan Katar, Mısır ve ABD ile yakın temas halinde olduklarını ve bu ülkelere çabalarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

  Taraflar arasında anlaşmaya varılmasının geciktiğine işaret eden Scholz, “İsrail, eylemlerinde uluslararası hukuka saygı göstermeli. (İsrail) Gazze’de acı çeken halka insani yardımın ulaşmasını sağlamalı. Gerekli yardım ulaşmasını sağlamak İsrail hükümetinin sorumluluğundadır.” şeklinde konuştu.

  Refah Mülteci Kampı Saldırısı ve Çağrılar

  Başbakan Scholz, İsrail’in 26 Mayıs’ta Gazze’de yerlerinden edilen Filistinlilerin kaldığı kampa yapılan saldırısına işaret ederek, “Refah’ta trajik bir olayın haberini aldık. Bir mülteci kampı bombalandı. Pek çok masum insan öldürüldü. Başbakan (Binyamin) Netanyahu olayla ilgili soruşturma başlatacağını duyurdu. Bu gerekli olduğu kadar da önemlidir.” ifadesini kullandı.

  İsrail’i Refah’a yönelik büyük çaplı saldırı yapmaması için sürekli uyardıklarını kaydeden Başbakan Scholz, “Çünkü orada bulunan çok sayıda insan ve inanılmaz sayıda mülteci göz önüne alındığında, sorumsuzca sivil kayıplara yol açmayacak herhangi bir senaryo, herhangi bir askeri faaliyet şekli düşünemiyoruz.” dedi.

  Gazze’ye günde 500 tırla yeteri derecede temel ihtiyaçların ulaşması gerektiğine işaret eden Scholz, bunun İsrail’in sorumluluğunda olduğunu yineledi.

  İki devletli perspektifin mümkün olması gerektiğini vurgulayan Scholz, burada umudun önemli olduğunu, umudun Avrupa’da neler başardığının görüldüğünü anlattı.