Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den Çin ve Ukrayna Açıklamaları

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, son açıklamalarında Çin ve Ukrayna konularına değindi. Stoltenberg’in görüşleri ve açıklamaları hakkında detaylı bilgi.

  NATO Genel Sekreteri Jens

  Çin ve Batı İlişkileri

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Alman basınına yaptığı açıklamada, Çin’in Batı ile iyi ilişkilerini sürdürmek istediğini ancak Pekin’in aynı zamanda Avrupa’daki savaşı körüklediğini belirtti. Stoltenberg, “Çin, Batı ile iyi ilişkilerini sürdürmek istediğini söylüyor ancak Pekin aynı zamanda Avrupa’daki savaşı körüklüyor. İkisini birden yürütemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Ukrayna ve NATO

  Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya yönelik bir planının olmadığını vurgulayarak, çatışmanın bir parçası olmayacaklarını bir kez daha yineledi. Ancak, NATO ülkelerini Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamaya çağırarak, “Ancak Ukrayna’nın kazanması için henüz çok geç değil. Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve uzun menzilli silahlar da dahil olmak üzere daha fazla silah ve mühimmat göndermeliyiz.” ifadesini kullandı.

  NATO Genel Sekreteri, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için hayati önem taşıyan desteğine dikkat çekerek, “Moskova’nın Ukrayna’ya karşı füze, tank ve uçak üretmek için kullandığı makine parçaları, mikroelektronik ve diğer teknolojilerin satışında açık bir artış var.” değerlendirmesinde bulundu. Stoltenberg, müttefiklerin askeri envanterlerini yenilemeleri, silah ve mühimmat üretimini artırmaları gerektiğine dikkat çekerek, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin Ukrayna’da istediğini elde ederse, Avrupa’da kalıcı bir güvenlik olmayacak ve dünya bir bütün olarak daha istikrarsız hale gelecektir. Rusya’yı daha fazla saldırganlıktan caydırmalıyız. Putin’e yönelik bir yatıştırma politikası işe yaramayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.