Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Microsoft, Kaliforniya’da Çalışanlarına Yapılan Ayrımcılığı Çözmek İçin 14 Milyon Dolar Ödeyecek

  Microsoft, Kaliforniya’da çalışanlarına yapılan ayrımcılık iddialarını çözmek için 14 milyon dolarlık bir ödemeyi kabul etti. Şirket, bu adımıyla çalışanlarına destek olmayı hedefliyor.

  Microsoft, Kaliforniya'da çalışanlarına yapılan

  Microsoft Corp (NASDAQ:MSFT), Kaliforniya’daki bir kurumun tıbbi veya aile bakımı için izin alan çalışanlarını hukuka aykırı bir şekilde cezalandırdığı yönündeki iddialarını çözmek için 14 milyon dolar ödeyecek. Kaliforniya Sivil Haklar Dairesi, Microsoft’u 2017’den bu yana ebeveynlik, engellilik, hamilelik ve aile bakımı izni alanlara zam, terfi ve hisse senedi ödüllerinin verilmemesi de dahil olmak üzere eyaletteki çalışanlarına yönelik misilleme uygulamaları yapmakla suçlamıştı.

  Orantısız bir şekilde kadın ve engelli bireylerden oluşan etkilenen çalışanların daha düşük performans değerlendirme puanları aldıkları ve bunun da ücretlerini ve kariyer ilerleme fırsatlarını olumsuz etkilediği bildirildi. Anlaşma, bir eyalet yargıcının onayını bekliyor ve Sivil Haklar Departmanı tarafından yürütülen çok yıllı bir soruşturmanın ardından geldi. Microsoft, uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak herhangi bir yanlış davranışta bulunduğunu reddetti.

  • Anlaşmanın bir parçası olarak Microsoft, izin kullanan çalışanlara karşı ayrımcılık yapılmadığından emin olmak amacıyla şirket politikalarını gözden geçirmesi için bağımsız bir danışman tutacak.
  • Şirket, yöneticilere ve insan kaynakları personeline eğitim verecek.

  Anlaşmadan yararlanacak çalışanların tam sayısı açıklanmadı. Merkezi Redmond, Washington’da bulunan Microsoft, Kaliforniya’da yaklaşık 6,700 kişiyi istihdam etmektedir. Sivil Haklar Departmanı, 2021 yılında Riot Games ile 100 milyon dolarlık bir anlaşma, geçen yıl Activision Blizzard ile 54 milyon dolarlık bir anlaşma ve geçtiğimiz ay Snap ile 15 milyon dolarlık bir anlaşma da dahil olmak üzere son zamanlarda büyük uzlaşmaların peşinde aktif olarak çalışmaktadır.

  Sivil Haklar Departmanı Direktörü Kevin Kish, çalışanların kendilerine ve ailelerine bakmaları gereken zamanlarda desteklenmelerinin önemini vurguladı. Microsoft ile varılan uzlaşma, iddia edilen ayrımcı uygulamaları düzeltmeyi ve ileriye dönük olarak çalışanlara adil muamele yapılmasını sağlamayı amaçlıyor.

  Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.
  Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.