Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Merkez Bankası’ndan Sıkı Para Politikası Açıklaması

  Merkez Bankası’nın sıkı para politikası açıklaması ekonomi ve piyasalar üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Detaylar haberimizde.

  Merkez Bankası'nın sıkı para

  Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu belirterek, para politikasında sıkılığı koruyacaklarını açıkladı. Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonun hala kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

  Karahan, Reuters’a yaptığı açıklamada “Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikasına uygun şekilde ilerlemesini bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz” dedi. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmeyi hedeflediklerini belirten Karahan, enflasyonla mücadele konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

  Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 17,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükseldiğini hatırlatan Karahan, Haziran ayında ise yıllık bazda düşüş yaşandığını ifade etti. TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 16,60’ya gerilerken, aylık fiyat artışının da Haziran’da yüzde 2’nin altına indiği belirtildi.

  Karahan: “Tek Bir Veri Üzerinden Çıkarım Yapmak Sağlıklı Değil”

  Talepte dengelenme belirtilerinin ortaya çıktığını ve fiyatlara yansımaya başladığını söyleyen Karahan, ancak oynak bir dönemde tek bir veriye dayanarak değerlendirme yapmanın doğru olmadığını vurguladı. “Merkez Bankası kararlılığı ve ihtiyatıyla hareket ediyoruz” diyen Karahan, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılıklarının devam edeceğini belirtti.