Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Makedonya Seçim Sonuçları ve Cumhurbaşkanlığı Yarışı

  Makedonya seçim sonuçları ve cumhurbaşkanlığı yarışı ile ilgili en güncel bilgilere ulaşın. Makedonya’da gerçekleşen seçimlerin sonuçları ve adaylar hakkında detaylı bilgiler burada.

  Makedonya seçim sonuçları ve

  Cumhurbaşkanlığı Seçimi Sonuçları

  Resmi olmayan ilk sonuçlara göre VMRO-DPMNE’nin öncülüğündeki ittifakın desteklediği Gordana Siljanovska Davkova cumhurbaşkanlığı yarışını yüzde 65,03 oy oranı ile önde götürüyor. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) öncülüğündeki ittifakın desteklediği mevcut Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ise oyların yüzde 29,30’unu aldı.

  Seçim Zaferi Kutlamaları

  Basın toplantısının ardından VMRO-DPMNE taraftarları parti binası önünde ve başkentteki Makedonya meydanında seçim zaferini kutladı.

  Genel Seçim Sonuçları

  Öte yandan, genel seçime ilişkin Merkez Seçim Komisyonunun yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre, VMRO-DPMNE’nin öncülüğündeki “Senin Makedonya’n” ittifakı 59 milletvekili, SDSM’nin öncülüğündeki “Avrupa’nın Geleceği için Koalisyon” ittifakı 19 milletvekili çıkardı.

  Gordana Siljanovska Davkova Kimdir?

  Ohri şehrinde 1953’te doğan ve ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olması beklenen Siljanovska Davkova, bir dönem devlet üniversitesinin hukuk fakültesinde anayasa hukuku ve siyasi sistem dersleri verdi. 1992-1994’te Meclis Anayasa Komisyonu üyeliği ve devlet bakanlığı yapan Siljanovska Davkova, BM Seçim Uzmanı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetim Uzmanlar Grubu Başkan Yardımcısı ve Venedik Komisyonu Üyesi görevlerinde bulundu.

  Katılım Oranları

  Cumhurbaşkanı seçiminde katılım yüzde 47, genel seçimde katılım ise yüzde 54 olarak gerçekleşti.