Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Lisanslı Depoculuk Sistemi ve Destekler

  Lisanslı depoculuk sistemi, tarım ürünlerinin depolanması ve korunmasını sağlar. Devlet destekleri ile çiftçilere avantajlar sunar. Detaylar için tıklayın!

  Lisanslı depoculuk sistemi, tarım

  NAGİHAN KALSIN

  Bakan Bolat, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güner’in yazılı soru önergesine cevap verdi. Türkiye’de uzun süre dayanıklı tarım ürünlerinin modern ve sağlıklı depolarda saklanması için 193 lisanslı depo işletmesi bulunduğunu belirtti. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, kuru kayısı, zeytin, Antep fıstığı gibi ürünlerin lisanslı depolarda depolandığını açıkladı. Lisanslı depoculuk faaliyetinin yoğun olarak İç Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirildiğini vurgulayan Bolat, bu bölgede 11 ilde toplam 122 lisanslı depo bulunduğunu belirtti.

  Bolat, lisanslı depoculuk sisteminin önemine dikkat çekerek, üreticilerin ürünlerini düşük fiyatlarla satmak zorunda kalmadan lisanslı depolarda saklayarak daha yüksek kazanç elde edebildiğini ifade etti. Ayrıca, finansman sıkıntısı çeken küçük üreticilerin ürünlerini teminat göstererek bankalardan kredi alabildiğini ve tacirlerin ihtiyaç duydukları ürünlere kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde ulaşabildiğini belirtti.

  Bakan Bolat, lisanslı depoculuk sistemiyle üreticilere kira desteği, nakliye ve analiz ücreti desteği, sıfır faizli elektronik ürün senedi kredisi gibi destekler sağlandığını, yatırımcılara ise düşük faizli yatırım kredileri ve vergi istisnaları getirildiğini söyledi.