Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kuzey Kore’nin Yeni Uydu Fırlatma Girişimi

  Kuzey Kore’nin son uydu fırlatma denemesi uluslararası endişelere yol açtı. Kim Jong-un yönetimindeki ülke, uzay teknolojisindeki ilerlemeleriyle dikkat çekiyor.

  Kuzey Kore'nin son uydu

  Kuzey Kore Yeni Bir Uydu Fırlatma Girişiminde Bulundu

  Kuzey Kore, yaptığı açıklamayla yörüngeye yeni bir uydu göndereceğini duyurarak harekete geçti. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore’nin Sarı Deniz istikametine doğru saat 22.46’da tanımlanamayan bir füze ateşlediği belirtildi. Ancak füzenin fırlatıldığı yer, menzili ve ulaştığı irtifa gibi detaylar hakkında bilgi verilmedi. Japonya hükümeti de bu denemeyi doğruladı ve Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı da bölgedeki uçaklara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

  Kuzey Kore Daha Önce Uyarı Yapmıştı

  Kuzey Kore, Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri’ne bildirimde bulunarak 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında uydu fırlatma girişiminde bulunacağını açıklamıştı. Sarı Deniz ve Filipinler’in doğusundaki Pasifik Okyanusu açıklarına uyduyu taşıyan roketin veya parçalarının düşebileceği konusunda uyarıda bulunan Kuzey Kore, Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri’ne de gemilere dikkatli olma çağrısında bulunmuştu.

  Geçmişte Yapılan Fırlatmalar

  Kuzey Kore, geçtiğimiz yılın mayıs ve ağustos aylarında 2 başarısız fırlatma girişiminin ardından kasım ayında Malligyong-1 adlı casus uydusunu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdiğini duyurmuştu. Pyongyang yönetimi, 2024 yılında da yeni uyduları yörüngeye göndermeyi hedeflediğini açıklamıştı.