Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kurban Vekâleti Nasıl Verilir?

  Kurban vekâleti nasıl verilir? Kurban ibadetini yerine getirmek için vekâlet yoluyla kurban bağışı yapabilirsiniz. Detaylar için makalemizi okuyun!

  Kurban vekâleti nasıl verilir?

  Kurban vekâleti, sözlü, yazılı, telefon, internet, faks gibi iletişim araçlarıyla verilebilir. Bu vekâleti alan kişi veya kurum, vekil tayin edilenin isteğine uygun olarak kurbanı yerine getirmelidir. Önemli olan, kişinin kurbanı Allah rızası için kesmek niyetiyle vekâlet vermesidir. Bu sebeple, kurbanın farklı bir şehirde veya yurt dışında kesilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarındaki farklılıklar da bu durumu değiştirmez. Ancak, kişinin yaşadığı yerde ihtiyaç sahipleri varsa, kurbanı orada kesip dağıtması daha uygun olacaktır. Çünkü yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların da hakkı olduğunu unutmamalıdır.

  Vekâlet Yoluyla Kurban Kesimi

  Kişi, kurbanını bizzat kesmesinin yanı sıra vekâlet vererek başkasına da kestirebilir. Kurban, mal ile yapılan bir ibadet olduğu için vekâlet yoluyla kesilmesi caizdir. Hz. Ali’nin (r.a.) aktardığına göre, Resûlullah (s.a.s.) develer kesilirken başında durmayı ve paylaştırma işlemlerini kendisinin yapmasını emretmiş, kasap ücretini ise kendilerinin ödemelerini buyurmuştur. Bu durum da vekâletin kabul edilebilir olduğunu göstermektedir.