Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kripto Varlıkların Düzenlenmesi

  Kripto varlıkların düzenlenmesi konusunda güncel bilgiler, düzenlemeler, yasal süreçler ve gelecek tahminleri. Türkiye’de kripto varlıkların yasal statüsü ve düzenlemeleri hakkında detaylı bilgiler.

  Kripto varlıkların düzenlenmesi konusunda

  Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifle Sermaye Piyasası Kanunu’na kripto varlıklara ilişkin tanımlar ekleniyor. Buna göre, “cüzdan” kripto varlıkların transfer edilebilmesini ve bu varlıkların özel ve açık anahtarlarının depolanmasını sağlayan yazılım, donanım, sistem ya da uygulamalar olarak tanımlanıyor.

  Teklife göre, “kripto varlık” da dağıtık defter teknolojisi kullanılarak oluşturulan, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, değer veya hak ifade edebilen gayri maddi varlıklar olarak tanımlanıyor. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik kurallar ve denetim mekanizmaları da teklifle belirleniyor. Platformlar üzerinden kripto varlıkların alınıp satılmasına ve saklanmasına ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi yetkisi Sermaye Piyasası Kurulu’na veriliyor.

  Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Yükümlülükler

  Kripto varlık hizmet sağlayıcıları için, faaliyetlerinde uymaları gereken kurallar ve denetim süreçleri net bir şekilde belirleniyor. Yatırımcıların korunması ve piyasanın düzenli işleyişi için kripto varlık hizmet sağlayıcılarına çeşitli yükümlülükler getiriliyor. Bu kapsamda, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının müşterilerin varlıklarını güvenli bir şekilde saklamaları, işlemleri şeffaf bir şekilde gerçekleştirmeleri ve müşteri haklarını korumaları gerekiyor.

  Ayrıca, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının mali yapısının güçlü olması ve müşteri varlıklarının ayrı bir hesapta tutulması gibi önlemler alınması da teklif kapsamında yer alıyor. Denetim ve yaptırımların belirlenmesiyle, sektördeki düzenin sağlanması ve yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi hedefleniyor.