Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kripto Varlık Regülasyonu Meclis Gündeminde

  Kripto varlık regülasyonu meclis gündeminde! Türkiye’de kripto para düzenlemeleri tartışılıyor. Kripto varlık sektöründe yeni düzenlemeler mi geliyor? Detaylar için tıklayın!

  Kripto varlık regülasyonu meclis

  Kripto varlıklara yönelik kanun teklifinin, TBMM’de görüşülmesi beklenirken, dünya genelinde de bu varlıklara ilişkin regülasyon çalışmaları devam ediyor. Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yarın ele alınması bekleniyor. Teklife göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) izin alınması zorunlu olacak. İzin almaksızın kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek kişiler ve tüzel kişilerin yetkililerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

  Dünya Genelinde Regülasyon Çalışmaları

  Dünya genelinde de geçen yıldan itibaren kripto varlıkları düzenleme çalışmaları hız kazandı. Geçen yıl G20 Liderler Zirvesi ile maliye bakanları ve merkez başkanları toplantılarında kripto varlıklar için kabul edilen G20 Yol Haritası, regülasyon çalışmalarına temel sağladı. G20 ülkelerinin önderliğinde oluşturulan ve uluslararası finansal istikrarın sağlanmasını hedefleyen Finansal İstikrar Kurulu (FSB) da raporlarında, kripto varlıkların küresel finansal sistem üzerinde oluşturabileceği riskler üzerinde durmuştu. Son yıllarda kara para ve suç gelirlerinin aklanması üzerine yoğunlaşan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) de Haziran 2019’da yayımladığı Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıların Yükümlülüklerine İlişkin Rehberi, Haziran 2023’te güncelleyerek risklere dikkati çekmişti.

  Ülkelerdeki Regülasyon Durumu

  • ABD: Spot Bitcoin ve Ethereum borsa yatırım fonlarına (ETF) onay verilen ABD’de, kripto varlık platformlarının lisanslanmasına yönelik tek ve net bir uygulama henüz hayata geçmedi.
  • Rusya: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına imkan sağlayan bir kararnameyi onayladı.
  • Çin: Çin’de kripto para ticareti ve madenciliği 2021’de yasaklanmış olup, Hong Kong ise kripto varlıklara yönelik vize politikasıyla dikkat çekmektedir.
  • İngiltere: İngiltere’de kripto varlıklara dayalı türevlerin perakende müşterilere satışına yasak ve platformlara lisans alma zorunluluğu getirilmiştir.
  • Almanya: Almanya, Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklikle kripto varlıkları tanımlayarak finansal varlık tanımlarının dışında tutmaktadır.