Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kremlin ve Rusya’nın NATO ve Ukrayna Açıklamalarına Tepkisi

  Kremlin’in ve Rusya’nın NATO ile Ukrayna hakkındaki açıklamalarına karşı verdiği tepkileri detaylı bir şekilde ele alan içeriğe hoş geldiniz.

  Kremlin'in ve Rusya'nın NATO

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan NATO ve Ukrayna Açıklamalarına Yanıt

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus gazetesi İzvestiya’ya verdiği röportajda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın Ukrayna’ya silah tedariki konusundaki açıklamalarını değerlendirdi. Peskov, Stoltenberg’ın “Ukrayna’nın Rus topraklarına saldırma hakkı olması gerektiği” yönündeki açıklamalarını eleştirerek, “NATO’nun Ukrayna meselesine doğrudan dahil olması ve gerginliği artırması doğru değil. Stoltenberg’ın NATO Genel Sekreteri olarak yaptığı açıklamalar, Rusya ile çatışmaya doğrudan dahil olduklarını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

  Peskov ayrıca Stoltenberg’ın “NATO’nun Rusya ile doğrudan çatışmaya niyetli olmadığı” yönündeki açıklamasını da değerlendirerek, “Stoltenberg’ın bu açıklamaları kendi yetkisini aşmaktadır. NATO üyeleri tarafından da eleştirilmiştir. Bu tür konularda NATO içinde gerekli istişarelerin yapılmadan yapılan açıklamalar sorun yaratmaktadır.” şeklinde konuştu.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Konuya Dahil Oldu

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Stoltenberg’ın açıklamalarına tepki göstererek, “Stoltenberg, NATO üyelerini bağlayan konularda açıklama yapmamalıdır. NATO içinde gereken istişarelerin yapılması gerekmektedir. Stoltenberg’ın Ukrayna meselesi hakkında yaptığı açıklamalar provokatif niteliktedir.” dedi.

  Stoltenberg, “The Economist” dergisine verdiği demeçte, Ukrayna’ya silah tedarik eden müttefik ülkelerin NATO silahlarının Rusya’daki askeri hedefleri vurma amacıyla kullanılmaması gerektiğini belirtmişti. Bu açıklamalar NATO-Rusya ilişkilerinde yeni bir gerilim noktası oluşturmuştur.