Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kolombiya İsrail İlişkileri Sonlandırıldı

  Kolombiya, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. İki ülke arasındaki ilişkiler sonlandırıldı. Detaylar için hemen okumaya başlayın!

  Kolombiya, İsrail ile diplomatik

  Kolombiya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kolombiya hükümetinin, İsrail devleti ile diplomatik ilişkileri bugünden itibaren kesme kararına ilişkin sözlü notası dün İsrail’in Bogota Büyükelçiliğine resmen iletildi.” ifadesine yer verildi.

  Diplomatik Personel Ülkeyi Terk Ediyor

  Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü aracılığıyla diplomatik personelin ülkeden ayrılma sürecinin İsrail Büyükelçisine bildirildiği belirtildi. Tel Aviv ve Bogota’daki konsolosluk faaliyetlerinin ise süreceği bilgisi verildi.

  Cumhurbaşkanı Petro’nun Değerlendirmesi

  Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesildiğine işaret ederek, “Kolombiya, soykırımın tarafında olamaz.” ifadesini kullandı. Petro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kolombiya, soykırımın tarafında olamaz. Barbarlığın durdurulması için uluslararası hukuk muhafaza altına alınmalıdır.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

  Ayrıca Petro, 1 Mayıs’taki açıklamasında, Gazze’de Filistin halkına yönelik devam eden saldırıları nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesileceğini duyurmuştu. İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını vurgulayan Petro, “Bugün meydanlara inen tüm insanlık bizimle aynı fikirde; soykırım çağına geri dönemeyiz.” şeklinde konuşmuştu.