Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Koç 2024 Yılı İlk Çeyrek Değerlendirmesi

  Koç Holding’in 2024 yılının ilk çeyreğindeki performansını detaylı bir şekilde incelediğimiz değerlendirme raporu. Koç’un geleceğe dair stratejileri ve başarılarına odaklanan kapsamlı bir analiz.

  Koç Holding'in 2024 yılının

  Koç, 2024 yılı ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerin gölgesinde geçen bu dönemde, makroekonomik koşullarda normalleşme umutlarının arttığına dikkat çeken Koç, yurt içinde enflasyonun artış trendine girmesine rağmen Merkez Bankası’nın kontrollü faiz artışı ve küresel düzeyde Fed’in faiz indirimlerinde aceleci davranmayacağı sinyallerinin yakından takip edildiğini belirtti.

  Operasyonel Performans ve Finansal Sonuçlar

  Yılın ilk çeyreğinde, değer odaklı faturalı ve fiber abonelerin liderliğinde büyüyen abone sayısına ek olarak dijital servisler ve techfin işiyle desteklenen güçlü bir büyüme yaşandığına vurgu yapan Koç, grup gelirlerinde %11,8 artışla 30,8 milyar TL’ye ulaşıldığını, FAVÖK’ün ise %23,2 artışla 12,8 milyar TL seviyesine yükseldiğini açıkladı. Ayrıca, net karın bu çeyrekte 2,6 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

  Faturalı abone bazının bu çeyrekte net 472 bin artış gösterdiğini ifade eden Koç, operasyonel performanslarının mobil segmentte liderlikle başladığını ve mobil abone sayısının net 229 bin artış gösterdiğini dile getirdi. Ayrıca, fiber abone sayısının 2,3 milyonu geçtiğini ve sabit genişbant segmentinde de başarılı bir büyüme elde ettiklerini belirtti.

  Dijital İş Servisleri ve Sosyal Sorumluluk

  Koç, dijital servislerin gelirlerindeki artışın grup gelirlerine olan olumlu etkisine değinerek, Turkcell’in sunmuş olduğu dijital hizmetlerin tekil gelirlerinin %32 büyüyerek 1,6 milyar TL seviyesine ulaştığını vurguladı. Ayrıca, Dijital İş Servisleri’nin gelirlerinin 2,8 milyar TL’ye yükseldiğini ve bulut servislerinin gelirlerinde de %48’lik bir büyüme kaydedildiğini belirtti.

  Şirketin sosyal sorumluluk projelerine de değinen Koç, Hatay’da açılan Çağrı Merkezi ve Eğitim Merkezi ile bölgedeki gençlere iş fırsatları sunarak sosyal sorumluluk odaklarını güçlendirdiklerini ve uzun vadeli destek sağladıklarını ifade etti. Ayrıca, şirketin inovasyon, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanlarında öncü rol oynadığını ve gelecekte de bu değerleri koruyarak Türkiye’ye katkı sağlayacaklarını belirtti.