Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kirby: ABD’nin UCM’ye Yönelik Yaptırımlar Konusundaki Tutumu

  ABD, UCM’nin (Uluslararası Ceza Mahkemesi) yaptırımlarına karşı Kirby hakkında nasıl bir tutum sergiliyor? ABD’nin yaklaşımı ve politikaları hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyun.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Kirby, günlük basın brifinginde, ABD’nin İsrail’e yönelik UCM’ye yaptırım taleplerine ilişkin pozisyonunu değerlendirdi.

  Kirby, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin UCM’ye yönelik yaptırım çağrıları hakkında şunları söyledi: “Hayır. UCM’ye yönelik yaptırımların doğru bir yaklaşım olmadığına inanıyoruz.

  UCM’nin İsrail üzerinde yargı yetkisine sahip olmadığını vurgulayan Kirby, “(İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik) Bu tutuklama talebi başvurularını desteklemiyoruz, bunu daha önce de belirttik ancak buna karşılık olarak UCM’ye yaptırım uygulanması gerektiğine inanmıyoruz.”

  UCM Başsavcısı Kerim Han’ın 20 Mayıs’ta, Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” başvurusunda bulunduğunu hatırlatalım. Han’ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant’a ek olarak Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının lideri Muhammed ed-Dayf hakkında “yakalama kararı” başvurusunda bulunduğu belirtilmişti.

  ABD’deki Cumhuriyetçi senatörler, UCM’nin bu kararını eleştirerek ABD’nin UCM’ye yaptırım uygulamasını talep etmişlerdi.