Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kazakistan ile Türkiye Arasında Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması İmzalandı

  Kazakistan ile Türkiye arasında kombine yük taşımacılığı anlaşması imzalandı. İki ülke arasındaki ticaret ve lojistik işbirliği güçleniyor.

  Kazakistan ile Türkiye arasında

  Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından, “Kazakistan Cumhuriyeti Kanunu” olarak bilinen ve Kazakistan hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı alanındaki anlaşmanın onaylanmasını sağlayan belge imzalandı.

  Bu anlaşma ile iki ülke arasında kara yolu, demir yolu ve deniz yoluyla yük taşımacılığının artırılması hedeflenmektedir. Böylece, Hazar Denizi geçişli Trans Hazar Uluslararası Taşımacılık Koridoru ve Bakü-Tiflis-Kars demir yolu üzerindeki yüklerin geçiş süreci kolaylaştırılacaktır.

  Ayrıca, demir yolu ve deniz yoluyla yapılacak kombine taşımacılıkta, iki ayrı geçiş belgesi yerine tek bir dijital belge kullanılacak olup, bu da süreci daha hızlı ve etkin hale getirecektir.

  Kazakistan Ulaştırma Bakanı Marat Karabayev, şubat ayında Meclis’te yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki bu anlaşmanın hem Kazakistan’ın hem de Türkiye’nin karşılıklı ticaretini artıracağını ve taşımacılık alanında iş birliğini güçlendireceğini belirtmişti.