Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  John Kirby: İsrail’in Refah’taki Saldırısı Üzüntü Verici

  ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, İsrail’in Gazze’deki Refah binasına düzenlediği hava saldırısını kınadı. Olay, uluslararası toplumda üzüntü ve endişe yarattı.

  ABD Dışişleri Sözcüsü John

  John Kirby: Saldırı Çok Trajik ve Üzüntü Verici

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail’in Refah’ta sivillerin öldürüldüğü saldırısını “çok trajik ve üzüntü verici” olarak nitelerken, bu saldırının “nüfusun yoğun olduğu bölgelere kapsamlı saldırı” şeklindeki ABD’nin “kırmızı çizgisini” aşmadığını savundu.

  Kırmızı Çizgi Geçilmedi

  Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce “İsrail Refah’a girerse silah yardımını durdurabiliriz” şeklindeki kırmızı çizgisinin aşılıp aşılmadığıyla ilgili sorulara, “İsrail’in son hava saldırısı, nüfusun yoğun olduğu yerlere kapsamlı bir saldırı” şeklindeki ABD’nin “kırmızı çizgisini geçmedi” şeklinde yanıt verdi.

  ABD’nin Tepkisi

  Kirby, İsrail’in Refah’taki çadır kampına yönelik hava saldırısında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğünü ve bunun “yürek burkan” görüntülere neden olduğunu söyledi. Sivillerin ölümünü “çok trajik ve üzüntü verici” sözleriyle yorumlayan Kirby, İsrail’in söz konusu saldırıyla ilgili olarak başlattığı soruşturmanın sonucunu beklemek zorunda olduklarını belirtti.

  Ne Olmuştu?

  BM’nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (UAD), 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti. İsrail, UAD’nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 Mayıs’ta saldırı düzenlemiş, saldırıda onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.