Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İtalya ve Sırbistan Arasındaki İşbirliği ve Bölgesel Konulardaki Değerlendirmeler

  İtalya ve Sırbistan arasındaki işbirliği ve bölgesel konulardaki değerlendirmeler hakkında detaylı bilgiler. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimi ve geleceğe yönelik perspektifler.

  İtalya ve Sırbistan arasındaki

  İtalya ve Sırbistan Arasındaki İşbirliği

  İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Sırbistan Başbakanı Milos Vucevic ile Trieste kentinde düzenlenen İtalya-Sırbistan İş Forumu’nda bir araya geldi. Tajani, İtalya’nın Sırbistan ile stratejik işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini belirterek, bu işbirliğinin tüm sektörleri kapsayacağını vurguladı. Ayrıca, Sırbistan’ın AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tajani, ülkenin AB’ye katılım sürecinin hızlandırılması için İtalya’nın gereken adımları atacağını ifade etti.

  Kosova ve Srebrenitsa Değerlendirmeleri

  Tajani, Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginliklere de değinerek, “Priştine, özellikle Kosova’nın kuzeyinde yaşayan topluluklar ve Sırp toplumu için verilen taahhütlere saygı duymalıdır.” dedi. Ayrıca, BM Genel Kurulu’nun Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü ilan etmesine ilişkin olarak “Srebrenitsa’da yaşananlar devletin sorumluluğu değil, bireysel sorumluluktur. Geçmişle ilgilidir. Bu, tarihi bir kınama olmalıdır.” şeklinde konuştu.

  • Vucevic ise BM’deki Srebrenitsa kararının yasallığını sorgulayarak, “30 yıl öncesine giderek böyle bir eylemin anlamını göremiyorum. Umarım sonuçsuz kalır.” ifadesini kullandı.
  • Kosova ile ilgili olarak Vucevic, “İtalya’dan, etnik Sırp nüfusun yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki gerilimi azaltmak için gerekli adımları atmasını istedim. Umarım İtalya’nın uyarıları etkili olur.” şeklinde konuştu.