Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail’in Güney Lübnan’da Kullandığı ABD Mühimmatı

  İsrail’in Güney Lübnan’da kullandığı ABD mühimmatı konusunda detaylı bilgiler. İsrail’in askeri operasyonları ve ABD ile ilişkileri hakkında güncel analizler ve haberler.

  İsrail'in Güney Lübnan'da kullandığı

  İsrail’in mart ayında güney Lübnan’da yedi sağlık çalışanının ölümüne yol açan hava saldırısında ABD mühimmatı kullanıldığı ortaya çıktı. Saldırı, uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlandı.

  Saldırıda Kullanılan ABD Yapımı Mühimmat İzleri

  27 Mart’ta Güney Lübnan’ın el-Habariye kasabasındaki Lübnan Yardım Derneği’ne ait ambulans merkezine düzenlenen saldırıda yaşları 18 ile 25 arasında değişen 7 gönüllü sağlık görevlisi hayatını kaybetti. The Guardian gazetesi, saldırı alanında ele geçirilen İsrail MPR bombasının ve ABD yapımı Müşterek Yönelimli Saldırı Mühimmatı (JDAM) kalıntılarını inceledi.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Açıklamaları

  İnsan Hakları İzleme Örgütü, sağlık merkezine yapılan saldırının yasa dışı olduğunu belirterek, ABD’nin İsrail’e askeri yardımını etkileyebileceği sonucuna vardığını açıkladı. Örgüt, İsrail’in ABD silahlarını yasal olarak kullandığı yönündeki güvencelerin inandırıcı olmadığını belirtti.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Lübnan araştırmacısı Ramzi Kaiss, “İsrail’in ABD silahlarını yasal olarak kullandığı yönündeki güvenceleri inandırıcı değil. İsrail’in Gazze ve Lübnan’daki davranışları uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ederken, Biden yönetimi İsrail’e silah satışlarını derhal askıya almalı” diye konuştu.

  Lübnan’da sağlık çalışanlarına yönelik saldırıdan beş gün sonra İsrail, Gazze’deki World Central Kitchen’da çalışan yedi yardım çalışanını daha öldürdü. Bu saldırı küresel öfkeye yol açtı ve İsrail tarafından “ciddi bir hata” olarak nitelendirildi.

  ABD basınında çıkan haberlere göre ABD Başkanı Joe Biden yönetimi geçen hafta İsrail’e gönderilecek ABD yapımı mühimmat sevkiyatını durdurdu.

  • Adı açıklanmayan iki İsrailli yetkiliye dayandırılan habere göre, ABD’nin İsrail’e silah sevkiyatını durdurması Gazze’ye saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk defa yaşandı.
  • İsrailli yetkililere göre sevkiyatın durdurulması Tel Aviv yönetiminde ciddi endişeye yol açtı.