Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Saldırıları ve ‘Philadelphia Koridoru’ Kontrolü

  İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları ve ‘Philadelphia Koridoru’ kontrolü hakkında detaylı bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz. İsrail’in bölgedeki politik ve askeri stratejileri inceleniyor.

  İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları

  İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Saldırıları ve “Philadelphia Koridoru” Kontrolü

  İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 236 gündür devam ederken, İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırı boyunca yer alan ve “Philadelphia Koridoru” olarak bilinen bölgede “operasyonel kontrol” sağladığını duyurdu.

  İsrail ordusu, koridorun 14 kilometrelik tamamında fiziksel olarak varlık gösterirken, kıyıya yakın küçük bir bölümü ise gözetleme ve ateş gücüyle kontrol ettiğini belirtti.

  İsrail, kontrolün sağlanmasıyla birlikte Hamas’ın artık Mısır üzerinden silah kaçakçılığı yapamayacağını vurgulayarak, tespit edilen tünellerin yıkımına başlandığını bildirdi. Ayrıca, Mısır’ın da bölgedeki gelişmeler hakkında bilgilendirildiği açıklandı.

  Mısır, Koridor Hakkında İsrail’i Uyarmıştı

  Ocak ayında yapılan açıklamada, Gazze ile Mısır arasındaki Selahaddin Koridoru olarak da bilinen Philadelphia Koridoru’nu işgal etme girişiminin “ciddi bir tehdit” oluşturacağı belirtilmiş ve “İsrail’in bu yönde atacağı herhangi bir adım Mısır-İsrail ilişkilerine ciddi bir tehdit oluşturur” denilmişti.