Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Müzakereleri

  İsrail ve Hamas arasında gerçekleşen esir takası müzakereleri hakkında en güncel bilgiler ve detaylar burada! İsrail ve Hamas arasındaki esirlerin serbest bırakılması için yapılan müzakerelerin detayları.

  İsrail ve Hamas arasında

  İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Müzakereleri Devam Ediyor

  İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı için yürütülen dolaylı müzakereler halen devam etmektedir. Hamas yönetimi, Gazze’de kalıcı bir ateşkes şartını ısrarla dile getirirken İsrail bu konuda tereddütlerini sürdürmektedir.

  İsrail’in Önerisi ve Hamas’ın Tepkisi

  Tel Aviv, kalıcı bir ateşkes yerine belirli esirlerin serbest bırakılması karşılığında 40 günlük geçici bir ateşkes önerisinde bulunmuştur. Ancak Hamas, bu teklife sıcak bakmamakta ve Gazze’de saldırıları devam eden İsrail ile uzun vadeli bir ateşkes talep etmektedir.

  Mısır Yetkililerinden Bilgilere Göre

  The Wall Street Journal’a göre, adı açıklanmayan Mısırlı yetkililer, Hamas’ın, olası bir ateşkese İsrail’in saygı göstereceğine dair ABD’den garanti talep ettiğini belirtmektedir. Ayrıca, İsrail’in mutabakata varılması durumunda Refah’a saldırıyı ertelemeyi düşündüğü ifade edilmektedir.

  Netanyahu’nun Açıklamaları

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 30 Nisan tarihli bir açıklamasında, esir takası mutabakatının olup olmadığına bakılmaksızın Refah’a saldıracaklarını duyurmuştu. Bu açıklama, taraflar arasındaki gerilimi artırmıştı.

  Filistinlilere Yönelik Saldırı ve Kayıplar

  İsrail’in 7 Ekim’den beri Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 622 Filistinlinin öldüğü, 77 bin 867 kişinin ise yaralandığı belirtilmektedir. Bu saldırılarda binlerce kişinin enkaz altında kaldığı ve sivil altyapının da zarar gördüğü ifade edilmektedir.