Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Müzakereleri

  İsrail ve Hamas arasındaki esir takası müzakereleri hakkında detaylı bilgiler. İsrail ve Hamas arasında yapılan esir takası görüşmelerinin ayrıntıları ve son durumları burada.

  İsrail ve Hamas arasındaki

  İsrail ile Hamas arasında esir takası mutabakatı için devam eden dolaylı müzakerelerde taraflar arasında farklılıklar yaşanmaktadır.

  Hamas’ın Kalıcı Ateşkes Şartı

  Hamas yönetimi, esir takası için Gazze’de kalıcı bir ateşkes şartı koşarken, İsrail ise buna karşı çıkmaktadır.

  İsrail’in Geçici Ateşkes Önerisi

  İsrail, kalıcı bir ateşkes yerine bir kısım esirin serbest bırakılması karşılığında 40 günlük geçici bir ateşkes önermektedir.

  Mısırlı Yetkililerin Açıklamaları

  • The Wall Street Journal gazetesine göre, Mısırlı yetkililere dayandırılan haberlere göre Hamas, İsrail ile uzun vadeli bir ateşkes istemektedir.
  • Mısırlı yetkililer, Hamas’ın olası ateşkese saygı göstereceği konusunda ABD’den garanti talep ettiğini belirtmiştir.

  İsrail’in Refah’a Olası Saldırısı

  Mısırlı yetkililer, İsrail’in mutabakata varılması durumunda Refah’a saldırıyı ertelemeyi düşündüğünü ve Hamas’a bir haftalık bir süre verdiğini, aksi takdirde Refah’a kara saldırısının başlayacağını ifade etmiştir.

  Netanyahu’nun Açıklamaları

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, esir takası mutabakatı olsa da olmasa da Refah’a saldıracaklarını 30 Nisan’da açıklamıştır.

  Gazze Şeridi’ndeki Saldırılar

  İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 622 Filistinli öldürülmüş, 77 bin 867 kişi ise yaralanmıştır.

  Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip edilmektedir.