Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail Ordusu Refah Kentini Tahliye Ediyor

  İsrail ordusu, Gazze’deki Refah Kenti’ni tahliye etme kararı aldı. Tahliye süreci hızla devam ediyor. Detaylar için tıklayın!

  İsrail ordusu, Gazze'deki Refah

  İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Refah kentinin “sınırlı harekat kapsamında” tahliye edilmeye başlandığını duyurdu. Anadolu Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, yüzlerce Filistinli, Refah kentinin doğu bölgelerinden Gazze Şeridi’nin batısına doğru tahliye edilmeye başlandı.

  Tahliye Süreci Devam Ediyor

  İsrail ordusu, tahliyenin ne zaman tamamlanacağı konusunda net bir açıklama yapmazken, tahliye işleminin “sınırlı kapsamlı” olduğu ve yaklaşık 100 bin kişinin Refah’tan taşınması gerektiği belirtiliyor.

  Uluslararası Tepkiler Artıyor

  İsrail ordusu, uluslararası tepkilere rağmen 1,5 milyon Filistinli’nin sığınağı olan Refah’a yönelik operasyon hazırlıklarını tamamladığını duyurmuştu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile yaptığı görüşmede Refah operasyonuna ilişkin konuştu ve Hamas’ın Gazze ateşkesi için arabuluculuk tekliflerini kabul etmemesi nedeniyle İsrail askeri harekatının gerekli olduğunu belirtti.

  Üst düzey Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, İsrail’in Refah tahliye emrinin “sonuçları olacak tehlikeli bir gerilimi tırmandırma emri” olduğunu ifade ederken, başka bir Hamas yetkilisi ise İsrail’in Filistinlileri Refah’tan tahliye etmeye başlamasının rehine müzakerelerinin askıya alınmasına neden olacağını belirtti.

  Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA) ise Refah’taki olası İsrail saldırısının sivil acı ve ölümlere neden olabileceğini belirterek, yaklaşık 1,5 milyon insan için yıkıcı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.