Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail Ordusu Philadelphia Koridoru’nu Kontrol Altına Aldı

  İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ni çevreleyen Philadelphia Koridoru’nu kontrol altına alarak sınır güvenliğini sağladı. Son gelişmeler ve detaylar için hemen tıklayın!

  İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni

  Ordu radyosunun haberinde, İsrail ordusunun Philadelphia Koridoru’nda operasyonel olarak tam kontrol sağladığı bildirildi. Mısır’a geçen bölgede 20 tünel bulunduğu iddia edildi.

  İsrail’in Gazze Şeridi’ne Yönelik Saldırıları Devam Ediyor

  İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 236 gündür aralıksız devam ederken ordunun Gazze’nin güneyindeki Refah’a yönelik saldırıları sürüyor. Saldırılarda en az 15 bin 328’i çocuk, 10 bin 171’i kadın olmak üzere 36 bin 171 Filistinli öldürüldü, 81 bin 420 kişi yaralandı.

  Philadelphia Koridoru Hakkında Bilgiler

  Philadelphia Koridoru, Gazze ile Mısır sınırında yer alan ve “Selahaddin Koridoru” olarak da bilinen bir bölgedir. Koridor, Akdeniz’den başlayıp Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na kadar uzanır. 1979’da Mısır ile İsrail arasında imzalanan “Camp David” anlaşması kapsamında tampon bölgede yer alır. Koridorun kontrolü zaman içinde farklı aktörlere geçmiştir.

  • “Camp David” anlaşmasına göre, Philadelphia Koridoru Filistin toprakları arasında yer alır ancak belirli sayıdaki İsrail güçlerinin kontrolüne bırakılmıştır.
  • Eylül 2005’te İsrail ile Mısır arasında 1979 Barış Anlaşması’nın güvenlik maddesine ek olarak söz konusu koridorla ilgili anlaşma yapılmıştır.
  • Filistin’de 2006’da yapılan seçimleri Hamas’ın kazanması ve Gazze’de kontrolü sağlamasıyla Philadelphia Koridoru da Hamas yönetiminin kontrolüne geçmiştir.