Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi

  İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşıyor. İran halkı, yeni liderlerini seçmek için sandık başına gidiyor. Ülke ve bölge için önemli sonuçlar doğuracak seçim süreci takip edilmeli.

  İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşıyor.

  İran’da 14’üncü dönem cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu için oy verme işlemi başladı. Oy verme süreci, İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’nin Tahran’da düzenlediği basın toplantısıyla başladı. Seçimde reformist aday Mesud Pezeşkiyan ve muhafazakar aday Said Celili yarışıyor.

  İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, oyunu Tahran’da kabullerini gerçekleştirdiği İmam Humeyni Hüseyniyesi’ndeki salonda kurulan sandıkta kullandı.

  Ülkede 88 milyon nüfusa sahip olup, yaklaşık 62 milyon seçmenin 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy kullanabileceği belirtiliyor. Ayrıca 95 ülkede kurulan seçim merkezlerinde ülke dışındaki İran vatandaşlarının da oy kullanabileceği açıklandı.

  Oy verme süreci yerel saatle 08.00’de başladı ve 18.00’de sona erecek. Ancak gerektiğinde Seçim Merkezi tarafından sürenin uzatılabileceği ifade edildi.

  Seçim sonuçlarının gece yarısı ön verilerle açıklanması beklenirken, kesin sonuçların ise yarın sabah saatlerinde duyurulması planlanıyor.

  Anketlerde Durum

  Anketlerde, reformist aday Pezeşkiyan’ın önde olduğu görülüyor. Son kamuoyu yoklamalarında Pezeşkiyan’ın Celili’ye karşı önde olduğu belirtiliyor. Önceki ankette Pezeşkiyan’a destek verenlerin oranı yüzde 49,5 iken, Celili’ye destek verenlerin oranı yüzde 43,9 olarak açıklandı.

  İran’da 28 Haziran’da gerçekleşen birinci tur seçimlerinde yüzde 40 gibi düşük bir katılımla Pezeşkiyan ve Celili ikinci tura kalmıştı. Pezeşkiyan birinci turda oyların yüzde 42,5’ini alırken, Celili’nin oy oranı yüzde 38,6 olmuştu.