Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İngiltere’de Seçim Heyecanı

  İngiltere’de Seçim Heyecanı hakkında en güncel haberler, analizler ve yorumlar bu içerikte! İngiltere’de yaşanan seçim atmosferini yakından takip edin.

  İngiltere'de Seçim Heyecanı hakkında

  Yaklaşık 50 milyon seçmenin bulunduğu İngiltere‘de halk, Parlamentonun seçimle başa gelen kanadı olan Avam Kamarası üyelerini belirlemek için oy kullanmaya başladı. Toplamda 4 bin 515 adayın yarıştığı seçimde oy kullanma işlemi gece 22.00’de sona erecek.

  Araştırma firmalarının anketlerine göre, ana muhalefetteki İşçi Partisi açık ara farkla kazanacak gibi görünüyor. İktidardaki Muhafazakar Parti‘nin ise büyük bir hezimet yaşaması bekleniyor. Önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısının 100’lere kadar gerileyeceği tahmin ediliyor.

  Anketler, aşırı sağcı Reform UK Partisi ve yanı sıra Liberal Demokrat Parti, İskoçya Ulusal Partisi ve Yeşiller Partisi‘nin Avam Kamarası’nda temsil edileceğini gösteriyor. Kuzey İrlanda ve Galler’i temsil eden partilerin de parlamentoda yer alabileceği öngörülüyor.

  Seçimde Filistin yanlısı bağımsız adaylar da parlamentoya girmek için yarışıyor. Bu adaylar arasında Nelson Mandela‘nın ilk seçiminde Güney Afrika’da meclise giren Yahudi kökenli Andrew Feinstein da bulunuyor. Feinstein, seçimin favorisi İşçi Partisi lideri Keir Starmer‘la aynı seçim bölgesinde yarışıyor ve Starmer’ın Başbakan olmasını engellemeyi hedefliyor.

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, bu yılın ikinci yarısında yapılması planlanan erken seçimin tarihinin 4 Temmuz olduğunu belirtmişti. Sunak, “Şimdi İngiltere için geleceğini seçme zamanıdır. Kaydettiğimiz ilerlemenin üzerine inşa etmek mi yoksa plansız ve kesinlikten yoksun bir şekilde başa dönmek mi istediğimize karar verme zamanıdır. Bugün erken saatlerde İngiltere Kralı ile görüşerek parlamentonun feshedilmesini talep ettim. Kral, bu talebi kabul etti ve 4 Temmuz’da genel seçimlere gideceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.