Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  IMF’den Çin Ekonomisi Değerlendirmesi

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin ekonomisini detaylı bir şekilde değerlendiriyor. Çin’in ekonomik durumu, büyüme potansiyeli ve gelecek beklentileri analiz ediliyor.

  Uluslararası Para Fonu (IMF),

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin ekonomisi hakkında yapılan 4. madde konsültasyonunun öncü bulgularını paylaştı. IMF’nin açıklamasına göre, Çin ekonomisi 2024’te %5 ve 2025’te %4,5 oranında büyüyecek.

  IMF raporunda, ülke ekonomisinin büyüme tahminlerinde 2024 ve 2025 için Nisan ayında yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na kıyasla %0,4’lük bir yukarı yönlü revizyon yapıldığı belirtildi. Bu revizyonun, güçlü birinci çeyrek GSYH verileri ve alınan son politika önlemlerinden kaynaklandığı vurgulandı.

  Ayrıca açıklamada, çekirdek enflasyonun üretim potansiyelinin altında kalmaya devam etmesi nedeniyle düşük seyredeceği öngörüldü. Emlak sektörüne yönelik sıkı düzenlemelerin uzun süre devam etmesi veya beklenenden daha fazla olması, artan ayrışma baskıları gibi risklerin aşağı yönlü olduğuna dikkat çekildi.

  IMF’nin açıklamasında, gayrimenkul sektöründeki dengesizlikleri gidermek ve iç talebi artırmak için kapsamlı politika önlemlerinin hayata geçirilmesi gerektiği, ayrıca makroekonomik desteklerin sağlanarak aşağı yönlü risklerin azaltılması gerektiği vurgulandı.

  Yüksek kaliteli büyümenin sağlanması için geniş kapsamlı yapısal reformlara ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, Çin’in ekonomik büyümesini sürdürülebilir kılmak için önemli adımlar atılması gerektiği ifade edildi.