Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  IIF Raporu ve Beklentiler

  IIF Raporu ve Beklentiler başlıklı içeriğimizde, uluslararası finans kuruluşlarının raporlarına ve ekonomik beklentilere yer veriyoruz. Finans dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmek için doğru adrestesiniz.

  IIF Raporu ve Beklentiler

  Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), gelişmekte olan ekonomilere sermaye girişlerine ilişkin son raporunu yayımladı. Raporda, gelişmekte olan ülkelere toplam sermaye girişlerinin bu yıl yaklaşık 220 milyar dolar artarak 903 milyar dolara çıkmasının beklendiği belirtildi.

  Türkiye’ye İlişkin Değerlendirmeler

  Raporda Türkiye’ye özel değerlendirmeler de yer aldı. Daha sıkı politikaların Türkiye’de cari açığın azalmasına ve yurt dışında yerleşik net sermaye akışının çekilmesine yardımcı olduğu vurgulandı. Aynı zamanda, “Ortodoks politikaların sürdürülmesi durumunda Türkiye’ye yurt dışında yerleşiklerin net sermaye girişinin 2025’te artması bekleniyor.” denildi.

  Kısa Vadeli Beklentiler ve Yatırımcı Davranışları

  Raporda, Türkiye’ye net sermaye girişine ilişkin kısa vadeli beklentilerin, yatırımcıların Türk varlıklarının getiri farklarını ne kadar cazip bulacaklarına bağlı olduğu belirtildi. Daha geniş faiz oranı farklarının Türkiye’nin büyük sermaye akışları çekmesine yardımcı olacağı öngörüldü.

  Büyüme ve Kredi Notu Etkisi

  Raporda, Türkiye’nin reel GSYH büyümesinin 2025’e kadar öngörülen yavaşlamaya rağmen sanayileşmiş ülkelerin ortalama büyümesini geçeceği öngörüldü. S&P ve Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ardından yurt dışında yerleşik portföy sermayesi ve doğrudan yabancı yatırımların net girişlerinin artması bekleniyor.

  Net Sermaye Girişi ve Dış Borçlanma

  Raporda, yurtdışında yerleşiklerin net sermaye girişinin 2023’ten 2025’e kadar değişimi incelendi. Yurt dışında yerleşik alacaklılardan net dış borçlanmanın ise yavaşlayan büyüme ve kredi talebinin etkisiyle azalması bekleniyor.