Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hisse Senedi Yatırımcıları ve Ekonomik Durum

  Hisse senedi yatırımcıları için ekonomik durum analizi ve stratejiler. Hisse senedi piyasasındaki güncel gelişmeler ve yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgiler.

  Hisse senedi yatırımcıları için

  Hisse senedi yatırımcısı son günlerde ‘bir dokun bin ah işit’ modunda. Borsa ile ilgilenmeyenler her gün televizyon ekranlarında sağ ya da sol alt köşede BIST 100 Endeksi’nin rakamını görür. Ancak durum maalesef pek öyle değil. Yeni ekonomi yönetimi göreve gelmesinin ardından 1 yıl geçti. Bu süreçte faizler arttı, enflasyon yüzde 75’e dayandı. Bundan sonra genel beklenti hem faiz hem de enflasyonda zirvenin görüldüğü ve düşüşe geçeceği yönünde.

  Yatırım Araçlarının Performansı

  Enflasyon yılın ilk 5 ayında yüzde 22.72 gerçekleşti. Yılbaşından bu yana dolar yüzde 9.73, gram altın yüzde 21, BIST 100 Endeksi ise yüzde 35.72 arttı. Mevduat gibi sabit getirili enstrümanlarda olanlar ise 5 ayda yaklaşık yüzde 20 getiri elde etti. Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım araçlarının getirilerine bakıldığında hisse senetlerinin hepsinden daha iyi bir getiri sunduğu söylenebilir.

  Borsadaki Hisselerin Durumu

  Borsadaki en büyük 100 hisse senedinin fiyat değişimlerini temsil eden BIST 100 Endeksi’nde her hissenin etkisi/ağırlığı birbirlerinden farklı. Vergi tartışmalarının gündeme damgasını vurduğu son 1 haftada BIST 100 Endeksi yüzde 2.5 geriledi. Bu düşüşte sadece 30 hisse yatırımcısına kazanç sağlamayı başardı. Geri kalan 70 hisse haftayı kayıpla tamamladı.

  BIST TÜM Endeksi ve Hisselerin Performansı

  BIST TÜM’de de durum farklı değil. Borsa İstanbul’da işlem gören 541 hisse senedinin 269’u geçen hafta endeksten fazla düştü. Yılbaşından bu yana endeks yüzde 35.73 artsa da tam 106 hissenin fiyatı geriledi. Endeksin altında artan hisse sayısı 334. Yani borsadaki hisselerin yüzde 62’si endeksten kötü performans gösterdi.

  BIST 100 Endeksi ve Önemli Seviyeler

  Yeni haftada 10.200 puan seviyesi kritik. Eğer bu seviyenin üzerinde kalıcı olunursa alımların devamı beklenebilir. Bu durumda 10.400 ilk direnç bölgesi konumunda. Tersi durumda 9.800 puan bölgesi önemli bir destek noktası olarak öne çıkıyor. Endekste ağırlığı yüksek bankacılık ve holding hisseleri kısa vadede yakından takip edilmeli.