Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hindistan’ın Elektrik Talebi ve Kömürlü Termik Santraller

  Hindistan’ın hızla artan elektrik talebi, kömürlü termik santrallerin önemini vurguluyor. Bu içerikte Hindistan’ın enerji ihtiyacı ve termik santrallerin rolü ele alınıyor.

  Hindistan'ın hızla artan elektrik

  Hindistan, artan elektrik talebini karşılamak amacıyla bu yıl içinde enerji şirketlerine toplam 33 milyar dolarlık kömürlü termik santral siparişi verme talimatı verdi. Bu kararın ardında, önümüzdeki 5-6 yıl içinde 31 gigawatt (GW) kömürlü termik santral kapasitesinin eklenmesini hızlandırmayı hedefleyen bir plan yatıyor.

  Hükümetin bu adımı, NTPC ve SJVN gibi büyük enerji firmalarının yanı sıra Adani Power ve Essar Power gibi özel kuruluşların da katılması beklenen ihale sürecinde önemli bir artışa işaret ediyor. Bu karar, Başbakan Narendra Modi’nin yeni kabinesinin kurulmasından kısa bir süre sonra Enerji Bakanı Manohar Lal başkanlığında yapılan bir toplantının ardından kamuoyuna duyuruldu.

  Hindistan’ın elektrik açığı, bu Haziran ayında son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak hükümetin planlı bakımları ertelemesine ve enerji santrallerini çalışır durumda tutmak için acil önlemlere başvurmasına neden oldu. Ülke, hızlı ekonomik büyüme ve pandemi sonrası sık sık yaşanan sıcak hava dalgaları nedeniyle rekor düzeyde elektrik talebiyle karşı karşıya kaldı.

  • Geçen yılki ihalelerde tüm enerji ekipmanı sözleşmelerini alan Bharat Heavy Electricals Ltd’nin (BHEL) yeni siparişlerin çoğunu alması muhtemel.
  • Özel sektör katılımındaki altı yıllık duraklamayı sona erdirerek, Hindistan’daki kömürlü termik santral inşaatı için en az 10 GW’lık özel sektör ilerlemesi bekleniyor.

  Özellikle kömürden enerji üretimindeki bu canlanma, dünyanın en büyük üçüncü sera gazı salınımcısı olan Hindistan’ın karbon bağımlılığını azaltma yolunda kaydettiği ilerlemeyi etkileme riskini de beraberinde getiriyor.

  Not: Bu makale, Reuters’ın katkılarıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakabilirsiniz.