Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hapag-Lloyd CEO’su Rolf Habben Jansen: Konteyner Taşımacılığında Güçlü Talep ve Navlun Oranları

  Hapag-Lloyd CEO’su Rolf Habben Jansen, konteyner taşımacılığında güçlü talep ve navlun oranları hakkında görüşlerini paylaşıyor. Denizcilik sektöründeki son gelişmeleri ve gelecek projeleri hakkında bilgi edinin.

  Hapag-Lloyd CEO'su Rolf Habben

  Hapag-Lloyd CEO’su Rolf Habben Jansen, son iki ayda konteyner taşımacılığı sektöründe önemli gelişmelerin yaşandığını belirtti. Özellikle 1 Mayıs’tan itibaren artan talep, navlun oranlarında ciddi bir artışa neden oldu. Jansen, bu yüksek talebin sınırlı nakliye kapasitesiyle denk geldiğini vurguladı.

  Yemen merkezli Husi militanlarının saldırıları, Kızıldeniz’de yaşanan aksaklıklara sebep oldu ve nakliye şirketlerini Güney Afrika rotasına yönlendirdi. Bu durum, normalde tercih edilen Süveyş Kanalı rotasının yerine daha uzun bir geçiş sürecini zorunlu kıldı. Bu yönlendirme, navlun oranlarında artışa sebep oldu.

  Jansen’e göre, küresel konteyner talebi yıllık %3 ila %4 arasında bir büyüme gösterebilir. Ancak, tüketicilerin stok yapması ve özellikle Transpasifik bölgesindeki güçlü talep, bu tahmini aşabilir.

  Hapag-Lloyd CEO’su, mevcut talep artışının, Kızıldeniz’deki durum ve Asya’daki liman sorunları nedeniyle gemi rotalarının değiştirilmesiyle birleşerek, küresel gemi kapasitesinde oluşabilecek arz fazlasını azalttığını belirtti. Şu anda, yön değiştirmeler küresel gemi kapasitesinin %5-9’unu etkiliyor.

  12 ana ticaret hattındaki ortalama konteyner fiyatlarını izleyen Freightos spot konteyner endeksi son altı haçta %40 artarak 5.068 dolara ulaştı. Hapag-Lloyd hisseleri Mayıs ortasından bu yana %7 değer kazandı.

  Denizcilik sektörü, jeopolitik gerilimler ve tedarik zinciri sorunları gibi zorluklarla karşı karşıya. Bu zorlu süreçte, Hapag-Lloyd’un küresel etkisini simgeleyen bir konteyner gemisi fotoğrafı, şirketin faaliyetlerinin önemini gösteriyor.

  Reuters’ın katkılarıyla hazırlanmıştır.