Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hamas’ın Tugaylarının İsrail Bombardımanı ve Ailelerin Tepkisi

  Hamas’ın Tugaylarının İsrail bombardımanı sonucu yaşanan acılar ve ailelerin tepkileri. İsrail saldırılarına karşı gösterilen dayanışma ve tepkilerin detaylarına ulaşın.

  Hamas'ın Tugaylarının İsrail bombardımanı

  Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail bombardımanında ölen esirlerin fotoğraflarını yayınlamasının ardından esirlerin aileleri Tel Aviv’de basın toplantısı düzenledi. Aileler adına okunan basın açıklamasında, esirlerin evlerine dönmesinin tek yolunun savaşın sona ermesi olduğu ve yapılan son kamuoyu yoklamasında da İsraillilerin çoğunun savaşın bitmesini desteklediği ifade edildi. Açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümetine, “halkın sesini dinleyin, zira onlara vekaleten yönetim koltuğunda oturuyorsunuz.” diye seslenildi. Bir esir yakını ise basın toplantısında, “Hükümet, Hamas ile şimdi anlaşma yapmazsa, esirler evlerine dönmeden savaş bitecek ve onları sonsuza kadar kaybedeceğiz. İsrailliler, her şeyden önce esirlerin evlerine döndüğünü görmek istiyor. Tarih her birinizi yargılayacak. Onları (esirleri) ihmal etme suçuna ortak olmayın ve sevdiklerimizin canlarını kurtarmayı ve buraya getirmeyi seçin.” diye konuştu.

  İsraillilerin Gösterileri ve Talepleri

  İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi. Hükümet karşıtı gruplar, esir takası anlaşması imzalanması talebiyle haftalardır gösteriler düzenliyor. Gösterilerde esirlerin bir an önce evlerine dönmesi ve Netanyahu’nun istifası talep ediliyor.

  Netanyahu Karşıtı Gösteriler

  İsrail’in farklı bölgelerinde düzenlenen gösterilerde binlerce kişi, Başbakan Netanyahu ve hükümetini eleştirdi. İsrail bayrakları taşıyan protestocular, hükümetin politikalarını ve esirlerin durumunu protesto etti. Göstericiler, Netanyahu’nun istifasını ve erken seçim talebini dile getirdi.

  Polis Müdahalesi ve Olaylar

  İsrail polisi, Tel Aviv’deki gösterilere müdahale etti. Tomalar ve atlı birliklerle yapılan müdahalede en az 4 kişi gözaltına alındı. Göstericilerin bazıları çıkan olaylarda yaralandı. Polis, göstericilerin dağılmaları için çağrıda bulunurken, bazı gruplara müdahale etti.

  Hamas’ın Ateşkes Önerisi ve İsrail’in Tepkisi

  Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi. Ancak İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı aldı. İsrail ordusu, Gazze’ye kara saldırılarına devam ederken, tansiyonun yüksek seyrettiği bölgede çatışmalar devam etti.