Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hamas ve İsrail Arasındaki Dolaylı Müzakere Süreci

  Hamas ve İsrail arasındaki dolaylı müzakere süreci, iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği açısından önemli bir adımı temsil etmektedir. Detaylar için yazımızı okuyun.

  Hamas ve İsrail arasındaki

  Hamas’ın resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada, “Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulması amacıyla Mısır ve Katar ile fikir alışverişinde bulunduk” denildi. Detaylı bilgi paylaşılmadı.

  Öte yandan İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nin Mossad adına yaptığı açıklamaya göre, Hamas ile İsrail arasındaki esir takası anlaşmasına ilişkin Hamas’tan yanıt geldiği belirtilmişti. Açıklamada, “Rehine takası anlaşmasında arabulucular, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması teklifine verdiği yanıtı müzakere ekibine iletti” ifadelerine yer verilmişti.

  İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Anlaşması

  • Hamas Hareketi, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısırlı yetkililere ateşkes teklifi sundu ve bu teklifin onaylandığını iletti. Ancak İsrail, teklifin şartlarını karşılamadığı gerekçesiyle reddetti.
  • ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta İsrail’in 3 aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıkladı.
  • Biden’ın önerisine rağmen İsrail, belirlenen hedefler gerçekleşene kadar Gazze’deki saldırılarına devam etme kararı aldı.
  • İsrail Başbakanı Netanyahu, 3 Haziran’da Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in sunduğu ve Biden’ın sunduğu teklifler arasında “boşluklar” olduğunu iddia etti.