Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hamas, Ateşkes Önerisine Yanıtını Kahire ve Doha’ya Gönderdi

  Hamas, ateşkes önerisine yanıtını kahire ve Doha’ya gönderdi. Orta Doğu’da gerilim devam ederken, Hamas’ın tutumu merak konusu olmaya devam ediyor.

  Hamas, ateşkes önerisine yanıtını

  Amerikan Axios haber sitesinde yer alan habere göre, Hamas, ateşkes önerisine ilişkin yanıtını Kahire ve Doha’ya gönderdi. Detaylar hakkında bilgi verilmedi.

  Biden’ın Açıkladığı Ateşkes Önerisine Olumlu Yaklaştıklarını Belirttiler

  Hamas yönetimi daha önce, Biden’ın açıkladığı ateşkes önerisine olumlu baktıklarını duyurmuştu. Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu açıklamıştı.

  Hamas, esir takası için İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırılarını sonlandırmasını ve bölgedeki İsrail askerlerinin tamamının ayrılmasını şart koşuyor. İsrail ise esir takası mutabakatına varılsa bile “Hamas’ın yok edilmesi, tüm esirlerin geri getirilmesi gibi hedeflerine ulaşıncaya kadar” Gazze’ye saldırıların devam edeceğini belirtiyor.

  Biden’ın açıkladığı önerideki kalıcı ateşkes konusundaki belirsizlik nedeniyle tarafların mutabakata varıp varamayacağına ilişkin soru işaretleri devam ediyor.

  İsrail’in 50 Esiri Serbest Bıraktığı İddiası

  İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze ve Kuzey eyaletlerinden yaklaşık 50 esiri serbest bıraktığını belirtti. Sağlık kaynakları da bugün serbest bırakılan esirlerden 33’ünün maruz kaldıkları zorlu sağlık şartları nedeniyle tedavi olmak amacıyla Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesine geldiklerini bildirdi.

  İsmini vermeyen hastane kaynakları, “serbest bırakıldıktan sonra hastaneye gelen bazı Filistinlilerin vücutlarında işkence izleri görüldüğünü” ifade etti.