Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Haiti’de Yeniden Yükselen Şiddet Olayları

  Haiti’de son dönemde artan şiddet olayları hakkında güncel bilgiler ve analizler. Ülke genelinde yaşanan gerginlikler ve olayların detaylı incelenmesi.

  Haiti'de son dönemde artan

  Haiti’de son 2 günde meydana gelen şiddet olayları, ülkede büyük endişeye neden olmaktadır. Başkent Port-au-Prince’e bağlı Gressier kasabasında çeteler arasındaki çatışmaların artması sonucunda 25 kişi silahlı saldırılarda hayatını kaybetti.

  Başkent Port-au-Prince’e bağlı Gressier kasabasında yaşanan çatışmaların ardından, yerel polis yetkilileri durumun oldukça karmaşık olduğunu belirtmektedir. Çetelerin şehri ele geçirmesiyle birlikte halk büyük bir korku içerisinde evlerinden dışarı çıkamamaktadır.

  Başkanlık Konseyi, Gressier kasabasında gerçekleşen şiddet olaylarını kınayarak ulusal polise tam destek verdiklerini açıkladı. Polis operasyonları sonucunda çok sayıda çete üyesinin etkisiz hale getirildiği ve önemli miktarda silahın ele geçirildiği belirtildi.

  Haiti’deki Şiddet Olaylarının Arka Planı

  Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, son yıllarda yaşanan çeşitli doğal afetler ve siyasi krizlerle derinleşmiştir. 2021 yılındaki Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin suikastı, ağustos ayındaki büyük deprem, artan enflasyon, kolera vakaları ve kaçırma olayları ülkedeki şiddetin artmasına neden olmuştur.

  Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’teki güvenlik sorunları, savaş bölgelerindeki seviyelere ulaşmış durumdadır. Bu durum ülkedeki sosyal huzursuzluğun boyutlarını gözler önüne sermektedir.

  Haiti’deki karmaşık durumu ele almak amacıyla Kenya, 27 Haziran’da 400 kişilik polis gücünü Haiti’ye göndermiştir. Ancak ülkedeki şiddet olaylarının kontrol altına alınması için daha fazla uluslararası desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.