Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Gazze’de Yaşanan Son Gelişmeler ve İsrail Saldırıları

  Gazze’de yaşanan son gelişmeler ve İsrail saldırıları hakkında güncel ve detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz. Son durum ne? İsrail’in saldırılarına karşı Gazze nasıl tepki veriyor? Detaylar için tıklayın!

  Gazze'de yaşanan son gelişmeler

  Son Dakika Gelişmeleri

  Ordudan yapılan açıklamaya göre, Gazze’nin Refah bölgesinde yaşanan çatışmalarda 162’nci Tümen ve 401’inci Zırhlı Tugay, ordu birliklerine destek verdi. Saldırılar sonucunda Gazze’nin Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı’nda kontrolün ele geçirildiği belirtildi. Açıklamada, saldırıda 20 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

  Hamas’ın Ateşkes Önerisi

  Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi. Hamas’ın ateşkes önerilerine onay vermesinin ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı aldı.

  İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları

  İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istedi. Bu bölgede yaklaşık 100 bin Filistinlinin ikamet ettiği belirtildi. Gazze’nin Refah Sınır Kapısı, insani yardımların girişinde ana geçiş noktası ve Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktasıdır.

  İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 735 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtilmiştir. Enkaz altında halen binlerce ölünün olduğu ifade edilirken, sivil altyapı da hedef alınarak hastane ve eğitim kurumları da tahrip edilmektedir.