Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Galata Kulesi Ziyaretçilere Açılıyor

  İstanbul’un sembol yapılarından Galata Kulesi, ziyaretçilere yeniden kapılarını açıyor! Tarihi dokusunu keşfetmek için hazır mısınız?

  İstanbul'un sembol yapılarından Galata

  Galata Kulesi, uzun süren onarım ve iyileştirme çalışmalarının ardından artık ziyaretçilere kapılarını açıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre, Galata Kulesi’nin 25 Mayıs 2024 tarihinden itibaren ziyaretçilere yeniden açılacağı bildirildi.

  Restorasyon çalışmaları kapsamında, 1964-1967 yılları arasında eklenen betonarme yapılar üzerinde detaylı teknik analizler ve jeoradar raporları kullanılarak projeler hazırlandı. Uzman akademisyenlerin rehberliğinde modern teknolojilerle gerçekleştirilen çalışmalar, kültürel mirasın korunması ve ziyaretçilerin konforu göz önünde bulundurularak titizlikle tamamlandı.

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, restorasyonun sadece kültürel mirası korumakla kalmayıp aynı zamanda göçmen ebabil kuşlarına da ev sahipliği yapacak şekilde düzenlendiği belirtildi. Profesyonel dağcılar tarafından desteklenen kapsamlı uygulamalarla Galata Kulesi, hem tarihi dokusunu koruyacak hem de ziyaretçilerini ağırlayacak bir şekilde restore edildi.

  Ziyaretçi yoğunluğunu dengelemek amacıyla kontrollü girişlerin yapılacağı Galata Kulesi’nde, saat başı en fazla 100 kişi olacak şekilde ziyaretçi kabul edileceği açıklandı.