Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Fransa’da Aşırı Sağa Karşı Gösteri Düzenlendi

  Fransa’da aşırı sağa karşı düzenlenen gösteride binlerce kişi bir araya geldi. Göstericiler demokratik değerleri savunarak birlik ve dayanışma mesajı verdi.

  Fransa'da aşırı sağa karşı

  Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla gidilen erken genel seçimlerin ikinci turuna günler kala aşırı sağa karşı gösteri düzenlendi. Farklı işçi sendikaları ve derneklerin çağrısıyla Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan göstericiler, genel seçimlerin ilk turunda sandıktan birinci çıkan aşırı sağcı RN partisine karşı sloganlar attı.

  Eylemciler, Fransa ve Filistin bayraklarının yanı sıra “Hepimiz ırkçılığa, Yahudi ve Müslüman karşıtlığına karşıyız” yazılı büyük bir döviz taşıdı. Meydanda farklı sanatçılar konserler verdi.

  Göstericilerin Görüşleri

  • Blanche (24 yaşındaki gösterici): “Seçimin ilk turunda RN partisinin sandıktan birinci çıkmasını üzüntüyle karşıladım. RN’nin programına baktığımızda çıkacakları yoksulluktan kurtaracağına inanmak saflık olur.”
  • Mae (Fransız eğitimci): “Ulusal Birlik’e karşı cephe almak için şimdi harekete geçme zamanı. Aşırı sağın iktidara gelmesi, toplumda ayrımcılığı ve şiddeti artırabilir.”
  • Khaled (Lübnan asıllı 28 yaşındaki Fransız): “Aşırı sağın yükselişiyle ırkçı söylemin artması endişe verici. Fransa’da aşırı sağın yükselişi gerçekten korkutucu bir durum.”

  Seçimler ve Aşırı Sağın Yükselişi

  Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı RN, en son 9 Haziran’daki AP seçimlerinde yüzde 31,4 oranında oyla açık farkla ilk sıraya yerleşmişti. Bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, meclisi feshederek erken seçime gitme kararı almıştı. Aşırı sağın yükselişi ve ırkçı söylemlerin artması birçok vatandaşı endişelendiriyor.