Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Filistin’in BM Üyeliği Karar Tasarısı ve Talebi

  Filistin’in BM üyeliği karar tasarısı ve talebi hakkında detaylı bilgilere ulaşın. Filistin’in Birleşmiş Milletler üyeliği için yapılan çalışmaları inceleyin ve son gelişmeleri takip edin.

  Filistin'in BM üyeliği karar

  Filistin’in BM Üyeliği Karar Tasarısı

  Karar tasarısı, Arap Grubu’nun dönem temsilcisi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yarın BM Genel Kuruluna sunulacak ve oylanacak.

  Filistin’in BM Üyeliği Talebi

  Filistin, 2011 yılında BM’ye tam üyelik başvurusunda bulunmuş, ancak gerekli desteği alamamıştı. 2012 yılında ise BM’de “daimi gözlemci statüsü”ne sahip olmuştu.

  Karar tasarısında Filistin’in BM Şartı’nın 4. maddesi uyarınca BM’ye üyelik kriterlerini yerine getirdiği vurgulanarak, BM üyeliğinin kabul edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

  Tasarıda, BM Güvenlik Konseyi’ne Filistin’in BM üyeliği konusunda olumlu bir şekilde tekrar değerlendirme yapması tavsiyesinde bulunulmaktadır.

  Filistin’in Genel Kurul oturumlarına, BM organları tarafından düzenlenen toplantılara ve BM konferanslarına katılımını sağlayacak düzenlemelerin kabul edilmesi talep edilmektedir.

  Karar tasarısında, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme ve devlet kurma hakkına atıfta bulunularak, BM Genel Sekreteri’ne gerekli adımları atması çağrısı yapılmaktadır.

  • Alfabetik sıraya göre üye ülkeler arasında oturma hakkı
  • Filistin ve Orta Doğu konuları dışında düzenlenen oturumlarda konuşmacı olma hakkı
  • Grup adına açıklama yapma hakkı
  • Teklif ve değişiklik sunma hakkı
  • Teklifleri oylamaya açma hakkı
  • BM Genel Kurulu komitelerine Filistin heyetinden üyelerin seçilmesi hakkı
  • BM konferansları ve uluslararası toplantılara etkin katılma hakkı

  2011 yılında BM’ye tam üyelik başvurusunda bulunan Filistin, BM Güvenlik Konseyi’nden gereken desteği alamayarak üyelik başvurusu reddedilmişti. 2012 yılında ise BM’de “daimi gözlemci statüsü”ne sahip olan Filistin, 2021 yılında BM Genel Sekreteri’ne üyelik başvurusunun yeniden ele alınması talebinde bulunmuştu.