Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Fed’in Mayıs Ayı Bej Kitap Raporu ve Ekonomik Değerlendirme

  Fed’in Mayıs Ayı Bej Kitap Raporu ve Ekonomik Değerlendirme hakkında detaylı bilgi. Ekonomi, finans ve para politikaları ile ilgili güncel analizler ve değerlendirmeler.

  Fed'in Mayıs Ayı Bej

  Fed’in Mayıs Ayı Bej Kitap Raporu

  Federal Reserve (Fed), Amerikan ekonomisinin mevcut durumunu değerlendirdiği “Bej Kitap” raporunun mayıs sayısını yayımladı. Rapor, bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanmış olup ulusal ekonomik aktivitenin nisan başından mayıs ortasına kadar genişlemeye devam ettiği bilgisini içeriyor.

  Sektörlere ve Bölgelere Göre Değişen Koşullar

  Raporda belirtilenlere göre, koşullar sektörlere ve bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Perakende harcamaların isteğe bağlı harcamaların azalması ve tüketiciler arasında artan fiyat duyarlılığı nedeniyle hafif bir artış gösterdiği ifade edilmektedir. Otomobil satışlarının neredeyse sabit kaldığı, seyahat ve turizm sektörünün ise artan tatil ve iş seyahatlerinin etkisiyle güçlendiği raporda yer almaktadır.

  Kredi Koşulları ve Konut Talebi

  Raporda sıkı kredi standartları ve yüksek faiz oranlarının kredi büyümesini kısıtlamaya devam ettiği belirtilmektedir. Konut talebinin ılımlı bir şekilde arttığı vurgulanırken, ticari gayrimenkul sektöründeki koşulların arz endişeleri, sıkı kredi koşulları ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle yumuşadığı aktarılmaktadır.

  Fiyat artışının yakın vadede ılımlı bir hızda devam etmesi bekleniyor

  Raporda, “Belirsizliğin ve aşağı yönlü risklerin arttığı yönündeki raporlar arasında genel görünüm biraz daha kötümserleşti” şeklinde bir değerlendirme yapılmıştır. Fiyatların ılımlı bir hızda arttığı belirtilirken, tüketicilerin ek fiyat artışlarına karşı çıktığı ve bu durumun kar marjlarını olumsuz etkilediği raporda yer almaktadır.

  Raporda, “Fiyat artışının yakın vadede ılımlı bir hızda devam etmesi bekleniyor” ifadesine de yer verilmiştir.

  İstihdam ve Ücret Artışı

  Raporda genel olarak hafif bir istihdam artışı gözlemlendiği belirtilirken, ücret artışının çoğunlukla orta seviyede kaldığı bildirilmektedir. Bazı bölgelerde ise ücret artışının salgın öncesi tarihsel ortalamalarda olduğu veya bu seviyelere doğru normalleştiği aktarılmıştır.