Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Fed Tutanakları: Faiz İndirme Konusunda Acele Yok

  Fed tutanaklarına göre faiz indirme konusunda acele edilmesine gerek olmadığı belirtiliyor. Ekonomiye ilişkin detaylı analizler ve öngörüler bu içeriğimizde.

  Fed tutanaklarına göre faiz

  Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından 11-12 Haziran’da gerçekleştirilen toplantının tutanakları açıklandı. Toplantıda, politika faizinin yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulması kararlaştırıldı. Tutanaklarda, faizleri düşürme konusunda Fed yetkililerinin aceleci olmadığı belirtildi.

  Fed yetkilileri, enflasyondaki düşüşe rağmen bu yılın başlarında beklenen ilerlemenin sağlanamadığını ancak enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğini düşündüklerini ifade etti.

  • İş gücü piyasalarındaki talep-arz baskılarının azalmaya devam etmesi
  • Para politikasının ücretler ve fiyatlar üzerindeki etkileri
  • Yapay zeka teknolojilerinin verimliliği artırması

  Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine doğru ilerlemesinin olumlu verilere dayandığı vurgulanan tutanaklarda, politika faizinde bir indirime gitmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

  FOMC katılımcılarının ekonomik büyümede kademeli bir azalma gözlemlediği, politika duruşunu kısıtlayıcı buldukları ve beklemeyi tercih ettikleri tutanaklarda yer aldı.

  Bazı yetkililerin, enflasyonun yüksek seviyelerde kalması durumunda faiz hedef aralığının artırılması gerekebileceğini ifade ettikleri kaydedildi. Ayrıca iş gücü piyasasının normalleşmesiyle talebin zayıflamasının işsizlik üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceği belirtildi.