Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Farklı Sendikalar ve Derneklerin Çağrısıyla Aşırı Sağ Karşıtı Gösteri

  Farklı sendikalar ve derneklerin çağrısıyla düzenlenen aşırı sağ karşıtı gösteri, toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek birlik ve dayanışma duygusunu pekiştiriyor.

  Farklı sendikalar ve derneklerin

  Paris’teki Republique Meydanı, farklı işçi sendikaları ve derneklerin çağrısıyla aşırı sağ karşıtı gösteriye ev sahipliği yaptı. Göstericiler, genel seçimlerin ilk turunda sandıktan birinci çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisine karşı sloganlar attı. Eylemciler, Fransa ve Filistin bayraklarının yanı sıra “Hepimiz ırkçılığa, Yahudi ve Müslüman karşıtlığına karşıyız” yazılı büyük bir döviz taşıdılar.

  Meydanda farklı sanatçılar konserler verirken, 24 yaşındaki gösterici Blanche, seçimin ilk turunda RN partisinin birinci çıkmasını üzüntüyle karşıladığını belirtti. Blanche, RN’den yana oy kullananlara karşı öfkesini dile getirerek, “RN’nin programına iki dakika baktığımızda bunun söz konusu olmadığını görüyoruz.” dedi.

  Fransız eğitimci Mae ise ilk turun sonuçlarını öğrendiğinde cesaretinin kırıldığını ifade ederken, “Çok endişeliyim. Ulusal Birlik’e karşı cephe almak için çok geç olmadığını düşünüyorum.” diye konuştu.

  Vatandaşları seçimin ikinci turunda aşırı sağa karşı oy vermeye çağıran Mae, olası bir RN hükümetinin toplumun geri kalan kısmını zor durumda bırakacağını vurguladı.

  Lübnan asıllı 28 yaşındaki Fransız Khaled, aşırı sağın yükselişini endişe verici bulduğunu belirterek, Fransa’da aşırı sağın yükselişiyle ırkçı söylemin arttığına dikkat çekti. Khaled, Fransa bayrağının “faşistlere ait olmadığını” göstermek için gösteriye bu bayrakla katıldığını anlattı.

  Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı RN, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un meclisi feshederek erken seçim kararı aldığı süreçte yüzde 31,4 oranında oy alarak açık farkla ilk sıraya yerleşmişti.