Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Emekli Maaşlarındaki Enflasyon Farkı ve Zam Oranları

  Emekli maaşlarındaki enflasyon farkı ve zam oranları hakkında detaylı bilgiler. Gelecek dönem emekli maaşlarına etkileri, enflasyon zammı hesaplama yöntemleri ve daha fazlası.

  Emekli maaşlarındaki enflasyon farkı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre altı aylık enflasyon farkı %24,73 olarak belirlendi. Öte yandan, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) adlı bağımsız ekonomi uzmanlarından oluşan grup ise altı aylık enflasyonu %41,16 olarak açıkladı.

  Emekli maaşları üzerindeki enflasyon farkı doğrultusunda SSK (4a) ve Bağkur (4b) emeklileri %24,73 oranında zam alacak. Ancak memur ve memur emeklileri için durum biraz farklı. Memur ve memur emeklilerinin zamları genellikle toplu sözleşme süreçleriyle belirlenmektedir. Buna göre, 2024’ün ikinci altı ayı için memur ve memur emeklilerine %10 zam yapılacak. Ayrıca, 2024’ün ilk altı ayı için enflasyon oranının %15’i aşan kısmı da enflasyon farkı olarak eklenecek ve toplam zam oranları %19,31 olacak.

  Geçmişte de benzer durumlar yaşanmıştı. Örneğin, Ocak 2024’te tüm emeklilere %49,25 zam yapılması kararı alınmış ancak bu durum Mart 2024 yerel seçimleri öncesine denk gelmişti. Ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele çerçevesinde zam oranlarını sınırlı tutma eğiliminde.

  Çalışma Bakanı’nın Açıklamaları

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜİK’in haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, emeklilere refah payı verilip verilmeyeceğine yönelik sorulara “Şu anda bunu konuşmak için erken, temmuz ayını bekleyelim” şeklinde yanıt vermişti. Ayrıca, Bakan Işıkhan 26 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, “Refah payı ile ilgili şu an bir çalışmamız yok” ifadelerini kullanmıştı.