Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  EBRD’den Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu ve Türkiye Ekonomisi 2023 Öngörüleri

  EBRD’nin Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu, Türkiye ekonomisinin 2023 öngörülerini sunuyor. Bölgesel ekonomik analizler ve Türkiye’nin gelecekteki ekonomik durumu hakkında kapsamlı bilgi edinin.

  EBRD'nin Bölgesel Ekonomik Görünüm

  EBRD’den Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu

  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), faaliyet gösterdiği ekonomileri kapsayan Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı. Banka, geçen yıl eylüldeki bölgesel ekonomik büyüme tahminini revize ederek yüzde 3’e çekti. Geçen yıl EBRD ekonomilerinde büyüme yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

  EBRD, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini de aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,7 olarak güncelledi. Bankanın büyüme beklentisindeki düşüşte, enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşmanın devam edeceği öngörüsü etkili oldu. Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü.

  Türkiye Ekonomisi 2023 Öngörüleri

  • Ekonomi politikasında vergi artışları ve makro ihtiyati politika tedbirleriyle sıkılaşma gözlemlendi.
  • Geçen yıl ekonomik büyüme, deprem sonrası yeniden yapılandırma çabalarının etkisiyle hizmet sektörü tarafından yönlendirildi.
  • 2023 Haziran’ından itibaren daha ortodoks politikalara dönüş sağlandı.
  • Yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güven arttı; Türkiye uzun bir süre sonra ilk ülke not artışını aldı.

  Yüksek enflasyon, Avrupa’da yavaş büyüme, bölgede jeopolitik gerginlik ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları nedeniyle küresel finansman koşullarındaki sıkılaşma, riskleri devam ettiriyor. EBRD’nin Türkiye’deki yatırımlarının büyük bir kısmı özel sektöre olup, 2009’dan bu yana 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine 19,8 milyar avro yatırım yapıldı.