Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  DSÖ: Covid-19 Salgını Beklenen Yaşam Süresini Olumsuz Etkiledi

  DSÖ verilerine göre, Covid-19 salgını dünya genelinde beklenen yaşam süresini olumsuz etkiledi. Salgının etkileri ve alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgi burada.

  DSÖ verilerine göre, Covid-19

  DSÖ’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, dünya genelindeki ortalama yaşam süresinde Covid-19 salgını sırasında meydana gelen gerilemeye dikkat çekildi. 2019-2021 yılları arasında, salgın sebebiyle beklenen yaşam süresinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğü belirtildi.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını, sadece 2 yıl içinde 10 yıllık bir yaşam süresi kazancını tersine çevirdi” ifadelerine yer verdi. Ghebreyesus, gelecek nesilleri korumak adına ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde mutabık kalması gerektiğini vurguladı.

  Amerika Kıtası ve Güneydoğu Asya En Çok Etkilenen Bölgeler

  DSÖ’nün “Dünya Sağlık İstatistikleri 2024” raporuna göre, Covid-19 salgınının en çok etkilediği bölgeler Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri oldu. Raporda, 2020 ve 2021 yıllarında Covid-19’un Amerika kıtasında en sık görülen ölüm nedeni olduğuna dikkat çekildi.

  Ayrıca raporda, Batı Pasifik ülkelerinin Covid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten en az düzeyde etkilendiği bilgisi paylaşıldı.

  Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama olarak ne kadar yaşadığını gösteren önemli bir istatistiksel ölçüdür.